MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZÜN YARIYIL TATİLİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARI

           Yarıyıl Tatilini Çocuklarımız İçin Verimli Hale Getirelim.            Yarıyıl tatili başlarken anne babaları da bir telaş sardı. "2 hafta sürecek tatil boyunca çocuğum derslerinden uzak kalacak mı, tatili sadece oyun oynayarak mı geçirecek ya da tatil dönüşü uyum problemi yaşayacak mı" şeklindeki sorular anne babaların da kafasını meşgul ediyor.
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZÜN YARIYIL TATİLİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARI

           Yarıyıl tatili başlarken anne babaları da bir telaş sardı. "2 hafta sürecek tatil boyunca çocuğum derslerinden uzak kalacak mı, tatili sadece oyun oynayarak mı geçirecek ya da tatil dönüşü uyum problemi yaşayacak mı" şeklindeki sorular anne babaların da kafasını meşgul ediyor. Karnesinde kırık not olan öğrencilerin velileri de aynı şeklide huzursuz. Ancak işin kolayına kaçıp çocuğu suçlamak yerine basit birkaç tedbir alarak sömestr tatilini çocuğun en verimli şekilde geçirebilmesini sağlamak mümkün.

          Konuyla ilgili açıklamalar yapan Muş Milli Eğitim Müdürümüz Cevdet ARSLAN; Çocukların heyecanla beklediği ebeveynlerin ise telaşa kapıldığı yarıyıl tatiline başlıyoruz. Karnesi kötü olana öğrenci velileri kadar karnesi iyi olan öğrencilerin velilerinin de dikkat etmesi gereken çok önemli detaylar var. Bir çocuk için en önemli şeyin, anne ve babası tarafından karşılıksız sevildiğini ve değer verildiğini bilmektir. Bu nedenle özellikle karnesinde zayıf olan öğrencilere karşı ailelerin sert ve kırıcı bir tutum içinde olmamaları gerekir. Ailelerin çocuklarına kızmak yerine, kırık notun sebebini araştırarak, gelecek yıllarda nasıl daha başarılı olabilecekleri üzerinde durmalıdırlar. Çocuklara bir arkadaş gibi yaklaşarak,  onların yanında olduğumuzu belirtmemiz çok önemli. Başarısızlık istenmeyen bir durumdur. Ancak, hatayı hatayla telafi etmek mümkün değildir. O nedenle çocuğunuzu kaybetmek yerine, kazanmak için neler yapabileceğinizi düşünmeniz gerekir. Özellikle zayıf notları nedeniyle kendilerine olan güvenleri zedelenen çocuklar, farklı duygu ve düşünceler içine girebiliyor. Akrabaların, komşuların merakla sorduğu karnenin olumsuz olması öğrenciyi mutsuz ederken, ailenin çocuğu cezalandırıcı, toplum içinde küçük düşürücü davranışları, çocuğun kendine olan saygısını ve güvenini azaltacağından bu tür tutum ve davranışlardan kaçınmalıyız. 

           Her öğrencinin kendi durumuna göre bir çalışma stratejisi belirlemesi gerektiğinin altını çizen Arslan, kısa ve uzun vadeli hedeflerin, öğrencilerin çalışma isteklerini kamçılayacağını belirtiyor. Hayali ve gerçekleşmesi imkânsız hedeflerin belli bir süre sonra öğrencinin ümidinin kırılmasına ve çalışma isteğinin azalmasına neden olabileceğini dile getirerek, bu dönem içinde uygulanabilecek 4 temel strateji; “Konu tekrarı yapmak, eksik kalan konuları tamamlamak, yeni konulara çalışmak, bol, bol kitap okumak” uygulamalarının yapılması gereklidir dedi.

         Tatilin çocuklar için ’’eğlenmek, dinlenmek, rahatlamak, anne-baba, kardeşler, akrabalar ve arkadaşları ile daha bol ve keyifli zaman geçirmek’’ anlamına geldiğini söyleyerek, çocukların yarıyıl tatillerini hem psikolojik gelişimlerini hem de zihinsel gelişimlerini olumlu etkileyecek bir şekilde geçirmeleri çok önemlidir.  Dinlenmek çalışan insanımız için elbette gereklidir ve hak etmiştir.  Unutulmaması gereken bir durum, eğitim öğretimde yorulmak kavramı bedeni bir olay olmayıp, zihni bir olaydır. Bilim adamları, zihnen yorulan insanın dinlenmesi için başka bir işle meşgul olmasını tavsiye etmektedir.

ALTIN KURAL DERS TEKRARI, İnsanların öğrendiklerinin yüzde 75’ini bir haftada, yüzde 66’sını bir günde, yüzde 54’ünü de bir saat içerisinde unutulmaktadır. “ Unutmayı önlemenin yoluysa yapılanları tekrar etmekten geçiyor. Özellikle geçmiş konularla ilgili çalışmalarda çok fazla hata yapan öğrencilerin mutlaka genel tekrara ağırlık vermeleri gerekiyor. “Konu eksiği fazla olan, konuları sınava kadar yetiştirememe korkusu yaşayan öğrenciler bu tatilde önceliği, eksik konularını tamamlamaya vermeli. Çünkü ikinci dönem hem zamanın daha kısa olması hem de bahar mevsiminin gelmesi ve sıcakların başlaması nedeniyle öğrenci için güçlük yaratabilir. Konu eksikleri olmayan ve çalıştığı konularda az hata yapan öğrenciler ise yeni konulara çalışabilirler. Kitap okumaya karşı ilgisi olmayan öğrencilerin kalıcı başarılar yakalaması çok güç. Böyle bir alışkanlığa sahip olmayan öğrenciler için tatil bulunmaz bir fırsat. Bundan dolayı kitap okumak, iyi bir tatil programının olmazsa olmazlarındandır” dedi.

Öğrencilerimizin tatili verimli geçirebilmeleri için;

1. Mutlaka bir tatil programı hazırlayın.

2. Ailenizle birlikte tatil yapın.                          

3. Tatilde ders çalışmayı ihmal etmeyin.

4. Günün, haftanın ve yarıyıl tatilinin sonunda ulaşmayı düşündüğünüz yeni hedefler belirleyin.

5. Konu tekrarı yapın.

6. Eksik kalan konuları tamamlayın.

7. Yeni konulara çalışın.

8. Bolca kitap okuyun.

9. Dinlenmeye ve gezmeye vakit ayırın.

10.Sosyal faaliyetlere vakit ayırmak gerekir, spor yapmak, gezintiler yapmak, imkânlar ölçüsünde tiyatro, sinema, konser, gitmek için zaman ayırmak gerekir.

 

Anne Babaların dikkat etmeleri gereken hususlar ise;

1.Çocuklarınızın düşük not alma nedenlerini birlikte tartışıp çözüm üretin, karar alma süreçlerinize çocuğunuzu da dahil ederek sorumluluk bilincinin gelişmesine katkı sağlayın.   

2.Okul zamanında kalkış saati, çalışma saati gibi belli rutinlere alışmış çocuklarınızın tatil döneminde vakitlerini eğlendirici ve eğitici geçirmelerine yardımcı olun. 

3.Ara dönem, ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte vakit geçirmeleri için çok iyi bir fırsattır. Bu zaman diliminde mümkün olduğu kadar çok birlikte zaman geçirin. Tatili birbirinizi daha iyi tanımak, anlamak ve birbirinizin arkadaşlığından zevk almak için değerlendirin.   

4.Yetenek, ilgi ve beceri bakımından her çocuğun kendine özgü özellikleri olduğunu unutmayın.Bu nedenle çocuğunuzun dönem boyunca sergilediği performansı başka çocuklarla asla kıyaslamayın.              

5.Çocukları ikinci döneme motive etmek için kaygı ve tehdit yolunu kullanmayın.                          

6.Çocuğunuza her şeye rağmen koşulsuz sevdiğinizi ve ona güvendiğinizi hissettirin.

 

Bu dilek ve temennilerle, Öğrencilerimize ve Öğretmenlerimize iyi tatiller dilerim dedi.


                                                                                                                                          Cevdet ARSLAN

                                                                                                                                    Muş Milli Eğitim Müdürü

 

 

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.