MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürü Metin İlci’nin, 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Mesajı

Milli Eğitim Müdürü Metin İlci’nin, 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Mesajı

 

Vatan sevgisi ile millî birlik ve beraberlik idealinin en veciz ifadesi olan İstiklal Marşımızın kabulünün 98. yılını idrak ediyoruz. 

İstiklal Marşı; direnen, mücadele eden, topyekûn bir ordu olarak karşı koyan bir milletin kükreyen sesidir. 

Millî Mücadele’nin bütün heybetini gözler önüne seren, her dizesinde çok derin hakikatleri yüzümüze çarpan, aziz milletimizin ruhunu temsil ve tefsir eden İstiklal Marşımızın kabulü, Cumhuriyetin ilanından öncedir. Bu eşsiz destan, bir dönüm noktasında ordumuza ve halkımıza manevi güç vermiş, savaşın en acı safhalarında herkese ümit aşılayarak damarlardaki kanı hızlandırmıştır. Nitekim Kurtuluş Savaşı zaferle sonuçlanmış, dinamik ve yeni devletimiz inşa edilmiştir. 

Vatanına, bayrağına ve insan olmanın sorumluluğuna yakışır bir ömür süren Mehmet Akif´in İstiklal Marşı yazma müsabakasında sergilediği duruş ve hayatına dair birçok kesit, onu Millî Mücadele´nin manevi lideri yapmıştır. O, artık bu yurdu sevmenin nedenlerinden biridir. 

İstiklal Marşı’ndaki ruh ve enerjiyle bugün bizler her gün seferberliğe çağrılacak, her vakit bir istiklal harbi verecek kadar heyecanımızı muhafaza ediyoruz. Bunun en son örneğini, 15 Temmuz günü, gece okunan selalarla meydanlara çıkarak gösterdik. 

İstiklal Marşı, hayatını bu millete adayan Mehmet Akif’in milletimize ebedi bir duasıdır. “Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli, ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli” demişti. Allah hiçbir zaman ülkemizin semalarından şehadetleri eksik etmesin.  

Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşımızın kabulünün 98. yılını kutlarken eserleri ve hayatıyla bir fazilet abidesi olan Mehmet Akif Ersoy’u,  İstiklal Marşı’nı kanunlaştıran Gazi Meclis’in onurlu üyelerini, aziz şehitlerimiz ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. 

 

Metin İLCİ

Milli Eğitim Müdürü

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.