MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürü Metin İlci Öğrenciler için düzenlenen Ödüllü Satranç Turnuvasına Katıldı.

Milli Eğitim Müdürü Metin İlci Öğrenciler için düzenlenen Ödüllü Satranç Turnuvasına Katıldı.

Muş Selahaddin Eyyubi Anadolu Lisesi ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Satranç İl Temsilciği işbirliğiyle düzenlenen “Ödüllü Satranç Turnuvasına” Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Milli Eğitim Şube Müdürü Bayram Güler, Türkiye Satranç Federasyonu Muş İl Temsilcisi Kasım Demircin, okul idarecileri, öğrenci velileri ve Muş İl genelinde İlkokul, Ortaokul ve Liselerde öğrenim gören 162 öğrenci katıldı.

 

Satranç Turnuvası programında açılış konuşması yapan okul müdür Nesim Aytepe, satranç oyununun öneminden bahsetti.

 

Daha sonra bir konuşma yapan Milli Eğitim Müdürü Metin İlci; Bilgisayar, telefon ve tablet gibi zaman öldürücü alışkanlıklardan uzak durulmasının çok önemli olduğunu söyledi.

Milli Eğitim Müdürü Metin İlci; Bildiğiniz üzere satranç oyunu artık okullarımızda seçmeli ders olarak okutuluyor.  Bu gerçekten bizim açımızdan çok değer verdiğimiz, çok önemsediğimiz bir durum. Çünkü satranç oyununun zekâ geliştirici bir oyun olduğu bilinen bir gerçek, bu nedenle bu oyunun okullarda okutulması bizim çocuklarımızın zekâlarını geliştirmeye yardımcı olacağı için çok önemli bir oyun. Satranç matematiksel zekâyı arttırıyor, zaten dünya da ders olarak çoğu yerde okutuluyor. Özellikle sayısal derslerde çok yararlı olduğu yapılan deneyler sonucunda ispatlanmıştır. Selahaddin Eyyubi İmam Hatip Lisesi Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Satranç İl Temsilciği işbirliğiyle düzenlemiş olduğu ödüllü satranç turnuvasına katılan bütün öğrencileri kutluyorum. Gerçekten çocuklarımızın sanatsal, sporsal, bilimsel faaliyetlerle kendilerini geliştirebileceklerini, zekâlarını böyle güzel alanlarda kullanabileceklerini bir kez daha burada gördük. Çocuklarımızın sabahtan akşama kadar bilgisayarlarda, telefonlarda zaman öldürdüğü bu zaman diliminde böyle bir kalabalığın satranç turnuvasına katılması olumludur ve oldukça güzel bir çalışmadır. Bu çalışmada emeği geçen herkese ben teşekkür ediyorum” dedi.

            Milli Eğitim Müdürü İlci; “İlimizde bütün okullarımızda, zekâ sınıflarının, satranç kulüplerinin oluşması bizim öncelikli çalışmalarımızdan ve arzumuzdur. Bu sayede çocuklarımızın sadece Matematikte değil, sadece Fenden, Fizikten başarılı olmalarını istemiyoruz. Çocuklarımızın sportif faaliyetlerle de başarılı olmalarını istiyoruz. Bundan dolayı da bütün okullarımızda böyle zekâ sınıfları açılıyor. Her gün yeni yeni özellikle zenginleştirilmiş kütüphane dediğimiz çalışmalarımız oluyor. Bu kütüphanelerimizde çocuklarımızı satranç oynayabileceği, zekâ oyunu dediğimiz birçok oyunu bir arada görebileceği, alanlar mevcut. Bu alanları bütün öğretmenlerimizin öğrencilerimizin, nitelikli bir şekilde öğrenmesini istiyoruz. Yani sadece ders çalışan, test çözen çocuk istemiyoruz. Bu anlamda çocuklarımızın böyle birbirleriyle yarışan, birbirlerine heyecan duyan hayata incelikli bir şekilde katılmalarını istiyoruz dedi.”

            Milli Eğitim Müdürü Metin İlci; Satranç Turnuvasına katılan bütün öğrencilerimize başarılar diliyor, bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

15-01-201815-01-201815-01-201815-01-201815-01-201815-01-201815-01-201815-01-201815-01-201815-01-2018

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.