MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Millî Eğitim Müdürü Cevdet ARSLAN’ın Öğretmenler Günü Mesajı

Millî Eğitim Müdürü Cevdet ARSLAN’ın Öğretmenler Günü Mesajı

            Değerli öğretmen arkadaşlarım;

 

Hiçbir övgü veya sözün kıymetini izah edemeyeceği kutsal ve kadim bir mesleğin mensupları olarak, öğretmenlik mesleğinin onurunu toplumun her kesimine hatırlatma vesilesi olan 24 Kasım Öğretmenler Günü’ne ulaşmış bulunuyoruz. Her zaman olduğu gibi bu gün de, bir kez daha, öğretmenlik mesleğinin mensubu olmanın kıvancını hep birlikte yaşıyoruz.

Hz. Ali’nin “Bana bir harf öğretenin kölesi olurum” özdeyişinin her zaman güncelliğini koruması, mesleğin yüceliğini ifade etmesi açısından son derece anlamlıdır. “Dünyanın her tarafında öğretmenler, insan topluluğunun en fedakâr ve muhterem unsurlarıdır.” diyen Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal’in de ifade ettiği üzere, kutlu bir hizmeti yüklenen öğretmenler, fedakârlıklarıyla milletlerin en kıymetli ve saygıya layık mesleğine sahiptirler. Öğretmenlik mesleğinin değerini anlatmaya sözler yetmez. Aslında başlı başına bir sevda olan öğretmenlik mesleğine gönül verenlerin bir övgüye ihtiyacı olduğunu da düşünmüyorum. Kaldı ki öğretmenler, başkalarının övgüsüne mazhar olmak, takdir edilmek için fedakârlık yapmıyor. Öğretmenlerin gayreti ve fedakârlığı, yaptıkları işin kutsallığına inandıklarındandır. Bizler de birer öğretmen olarak herhangi bir karşılık beklemedikçe vardık bu mesleğin tadına. Çocuklarımız güllerimiz büyüyüp, ahlaklı insan olmaları, milletimiz için, devletimiz için, ortak ideallerimiz için çalışıyor olmalarıdır bizim karşılığımız. Dolu dolu geçen yıllar, öğretmen için tatlı bir mazidir. Ama yetiştirdiği öğrencilerin her biri bir ödül, geleceğe dair bir izdir.

            Öğretmen de bir nevi sanatçı gibi öğrencisini bilgisiyle, tavır ve davranışlarıyla şekillendirir. Sabırla, şevkle, inançla yılmadan, usanmadan her türlü olumsuzluğa rağmen öğretme sanatını icra eder. Aslında öğretmenin tüm mutluluğu; iyiliğin, güzelliğin, azmin ve başarının öğrencisindeki yansımasını görmektir.

            Öğretme sanatı, sadece sınıfta icra edilmeyen, hayatın tüm alanlarını kapsayan ve ömür boyu devam eden bir uğraştır. Eğitici, zor şeyleri kolaylaştırabilen, çözümleyen, karşı tarafa bilgi ve tecrübe aktarımını sağlayabilen kişidir. Öğretmenlik tek tip insan yetiştirmeyi bertaraf eden bir meslek dalıdır. Öğretmen, yeterlilikleriyle, kabiliyetleriyle tek başına dünyayı değiştiremese de eğitim verdiği birçok çocuğun, gencin dünyasını değiştirebilir. Öğretmenlik sabır ve emek isteyen bir meslektir. Sanatçı eserini ortaya koyarken, bitmek tükenmek bilmez bir sabır gösterir. Emeğinin karşılığını almak için çalışmasının her aşamasını bin bir titizlikle işler. Bu durum kimi zaman bir kıl inceliğindeki fırça darbesinde, kimi zaman da bir roman karakterinin şahsında kendini gösterir. Hayatta bilgili, kültürlü bireyler yetiştirmenin yolu, öğretmenin de zengin bir bakış açısına sahip olmasıyla mümkündür.

            Bu duygularla, başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal ve şehit öğretmenlerimiz olmak üzere, ebediyete intikal eden tüm öğretmenlerimizi saygı, şükran ve rahmetle anıyor, emekli öğretmenlerimize sağlıklı yıllar diliyorum.  Genç nesillere modern bilim ve teknolojinin ışığında eğitim ve öğretim veren, İlimizi Ülkemizde, Ülkemizi uluslararası alanda hak ettiği yere taşımak için üstün gayret gösteren; sevgi, emek ve özveri ile yeni nesillere rehberlik eden; bıkmadan, bıktırmadan, ümitsizliğe düşmeden, Muş ilimizde görev yapmanın yüklediği sorumlulukların da bilinciyle vazifesini yerine getiren tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyorum.

                                                                                          

 

                                                                                                                   Cevdet ARSLAN

 

                                                                                                             Muş Milli Eğitim Müdürü


Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.