MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MİLLÎ EĞİTİM BAKAN YARDIMCIMIZ SAYIN NAZİF YILMAZ'IN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜMÜZ ZİYARETİ ŞARK HABER MUŞ BASININDA (24/01/2024)

MİLLÎ EĞİTİM BAKAN YARDIMCIMIZ SAYIN NAZİF YILMAZ'IN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜMÜZ ZİYARETİ ŞARK HABER MUŞ BASININDA (24/01/2024)

BAKAN YARDIMCISINDAN PRANET'İN MİMARLARINA ZİYARET

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz, uzayda denenecek 13 deneyden biri olan PRANET projesinin mimarı olan öğrencileri ziyaret ederek onları kutladı

 

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz, ilk Türk uzay astronotu Alper Gezeravcı'nın uzayda yapacağı 13 deney arasında yer alan 'Yer Çekimsiz Ortamda Propolisin Anti Bakteriyel Etkisi' (PRANET) projesinin mimarı olan Muş Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri ile bir araya geldi.

Bakan Yardımcısı Yılmaz, Muş Milli Eğitim Müdürlüğü makamında bir araya geldiği öğrenci Zeynep Nehir Çamlıca, Dilşah İmran Avcı, Baver Bedirhan Bingöl ve proje yürütücüsü Birsen Geçer'i tebrik etti.

Projeleri uzayda test edilecek Muşlu öğrenciler ve proje yürütücü Geçer, "Propolisin Antibakteriyel Etkisi" (PRANET) projesi hakkında Yılmaz'a bilgi verdi.

Bakan Yardımcısı Yılmaz, gazetecilere, Muş Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerinin hazırladığı projenin uzayda test edileceğini söyledi.

Öğrencileri ve öğretmeni tebrik eden Yılmaz, şöyle konuştu: "Proje, özellikle Türkiye Uzay Ajansı ve TÜBİTAK tarafından uzayda denenecek projeler arasında seçilmiş. 2 yıldır bu projeyi hazırlayan çocuklarımız, bu deneyin nasıl gerçekleştirileceğine dair ilk astronotumuz Alper Gezeravcı ile TÜBİTAK ve Türkiye Uzay Ajansı'nda çalışmalar yaptılar. Sonrasında uzayda bunun nasıl gerçekleştirileceği üzerine istişareler yaptıklar. Bugün de bu deney uzayda gerçekleştirilecek. Çocuklarımızın bu projesi, uzayda gerçekleştirilecek 13 deney arasında yer almakta."

Yılmaz, "Bu yavrularımızın ve onların yaşındaki gençlerimizin gelecekte bilimsel çalışmalarda yapabilecekleri adımlar için onlara bir teşvik olmuştur. İnanıyorum ki bu yavrularımız Türkiye'mizin yüzyılını inşa edecek. Cumhurbaşkanımızın bize göstermiş olduğu bu vizyonda Türkiye yüzyılında bilimsel çalışmalarla bize ufuk açacaklar, yol gösterecekler. Ülkemiz adına, geleceğimiz adına, insanlık adına çok umutluyuz. Bu yavrularımız gelecekle ilgili umutlarımızı daha çok arttırıyorlar." dedi.

Proje yürütücüsü Birsen Geçer de birkaç gün önce Türkiye için çok tarihi bir an yaşandıklarını belirterek, şunları kaydetti: "İlk astronotumuz uzaya gönderildi. Şu anda deneyleri yapmaya başladı. Bugün bizim deneyimizin sırası, PRANET deneyi bugün uygulanacak. Bundan dolayı çok heyecanlıyız ve merak içerisindeyiz. Yaklaşık 2 yıldır bu deney üzerinde çalışmalar yürütüyorduk ve bugün artık Alper Gezeravcı tarafından deneyimizin Uluslararası Uzay İstasyonu'nda gerçekleştirilecek. Bundan dolayı meraklıyız. Aynı zamanda çok heyecanlıyız. Yaklaşık 24 saat sonra ilk verilerimizi de elde etmeye başlayacağız."

Muş Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Bakan Yardımcısı Yılmaz'a teşekkür etti.

Ziyarette, Muş Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Nihat Özdemir ve şube müdürleri hazır bulundu.

 

Haber Detayı İçin Tıklayınız.

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.