MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KURAN-I KERİMİ GÜZEL OKUMA YARIŞMASI BÖLGE FİNALİ İLİMİZDE YAPILDI

KURAN-I KERİMİ GÜZEL OKUMA YARIŞMASI BÖLGE FİNALİ İLİMİZDE YAPILDI

 

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretim Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen Genç Sâda Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Bölge Finali Yarışması Muş Milli eğitim Müdürlüğü ev sahipliğinde yapıldı 11 ilde yapılan yarışmalarda birinci olan imam hatip öğrencileri kendi şehirlerini en iyi temsil etmek için yarıştı.

 

Muş Öğretmenevi konferans salonunda düzenlenen bölge yarışmasına Belediye Başkanı Feyat Asya, İl Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Yetkilisi Fatih Maltepe, okul müdürleri öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) öğretim görevlisi Hasan Hüseyin Yılmaz'ın jüri başkanlığında, MAUN araştırma görevlisi Muhammet Lütfü Tatlısu, İl Müftü Yardımcısı Murat Karancı, İl Müftülüğü İmam Hatibi Adem Oflaz ve Tuba Camii İmam Hatibi Muhammed Fecri Yıldırım jüri üyeliği yaptı.

Programın açılış konuşmasını yapan merkez Selahattin Eyyübi İmam Hatip Lisesi Müdürü Nesim Aytepe, Kur'an-ı Kerim'in İslam alemi üzerindeki önemine değinerek; "Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüzün düzenlemiş olduğu bölge yarışmasına hoş geldiniz. Bu vesile ile okunan Kur'an-ı Kerim'in özellikle deprem bölgesinde hayatını kaybeden kardeşlerimizin ruhlarına itaf olmasını yüce Rabbimizden diliyoruz" dedi.

ASYA: "İMAM HATİP LİSELERİNİN BİRBİRLERİ İLE YARIŞIYOR OLMASI MUTLULUK VERİCİDİR"

Belediye Başkanı Feyat Asya, imam hatip liselerinde böyle yarışların düzenlenmesinin mutluluk verdiğini belirterek; "11 ilde birinci olarak seçilip şehrimizde kutsal kitabımızı güzel okuma bölge yarışmasına gelen bütün öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Bu bölge yarışmasının şehrimizde yapılmasının sevinci ve mutluluğu ile başta Sayın Bakanımızın şahsında bütün ekibine, il valimiz ve Milli Eğitim Müdürümüze teşekkür ediyorum. Elbette ki kitabımızın ilk emri 'oku'dur. Maalesef bizler diğer kitapları okumaktan da çok geri kaldık. Be biraz merak ettim, 3 kitabın emirlerine baktım. Bu 3 dinin müntesipleri en çok ihmal ettikleri konudur. Kur'an-ı Kerim'in ilk emri 'oku' olmasına rağmen maalesef biz Müslümanlar olarak en az okuyan kesimler olduk. Tevrat'ın ilk emri 'yaşat' maalesef dünyayı kana bulayan Tevrat'ın müntesipleri oldu. İncil'in ilk emri 'Sevmek'tir maalesef Hristiyanlar insanlığı da sevmediler. İnsanı sevme noktasında da eksik ve aksaklıkların geneli onlarda toplandı. Türkiye'de İmam Hatip Liselerinin uğradıkları bütün zulümlere rağmen, ülkenin başına bir İmam Hatip Lisesi mezunu olması bizleri de ziyadesiyle umutlandırmış ve sevindirmiştir. Burada bir İmam Hatip Lisesi mezunu Belediye Başkanı olarak, İmam Hatip Lisesi mezunu olan Cumhurbaşkanımıza da bu salonda saygı ve sevgi muhabbetlerimi arz ediyorum. Çünkü 28 Şubat bin yıl sürecek dediklerinde sadece şehrimizde değil, Türkiye'nin 81 ili 953 ilçesinde artık imam hatip liselerinin birbirleri ile yarışıyor olması mutluluk vericidir. İmam Hatip Liseleri bu ülkenin ihyası ve inşası noktasında her birimizi fazlasıyla sevindirmiştir. Bizim dönemimizde okulumuzun birincilerini halen unutmadık. Hep özendik bizler birinci olamadık ama birincileri çok alkışladık. Bugünde bu salonda sizleri alkışlamak için geldik. Yarışmanın özelde ilimize bölgemize genelde ülkemize milletimize ve gönül coğrafyamıza hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Bir kez daha sizleri şehrimizde ağırlamaktan hem şahsım hem de şehrim adına mutlu olduğumu beyan ederim" şeklinde konuştu.

KIVANÇ: "GÜNÜMÜZDE İMAM HATİP ORTAOKULLARI ÇOĞALDI"

İl Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç, ülke genelinde imam hatip liselerinin sayısındaki artışlara dikkat çekerek; "Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüzün her yıl yaptığı "Genç Sâda Kur'an-ı Kerim Güzel Okuma" yarışması yapılacaktır. Bu yarışmada değerli öğrencilerimiz, kendi kurumlarınız adına yarışacaksınız ancak şunu unutmayınız ki; bu yarışmanın birincisi, ikincisi, üçüncüsü veya sonuncusu asla ve asla yoktur, olmayacaktır. Bu yarışmaya katılan herkes zaten bu yarışmayı kazanmış anlamındadır. Yüce rabbimin yüce kitabı Kur'an'ı Kerim'i bu kainata gönderdiği ve bunu reçete olarak bizlere, bizim de reçete olarak kabul edebileceğimiz ve hakikaten onu okuduğumuzda, anladığımızda eğer kendi yaşamımıza uygulayabiliyorsak ne mutlu bizeler. İslam dini yaşam dinidir, bir yaşam biçimidir. Bu anlamda sizler hakikaten en şanslı nesillersiniz. Bakın günümüzde İmam Hatip ortaokulları çoğaldı ve hatta Muş ilimiz ülkede seçmeli derslerde de ilk 5'te olduğumuz unutulmamalıdır. Tabii ki bu sadece benimle veya benden öncekiyle değil veya bizden sonrakilerle de olmayacaktır. Ben emeği geçen İmam Hatiplerin çoğalmasında emek sarf eden ve seçmeli derslerin seçiminde sadece imam hatiplerde değil tüm okullarımızda çaba gösteren herkese teşekkür ediyorum. Uzaktan ve yakından gelen tüm misafirlerimizi şehrimizde ağırlamaktan mutluluk duyuyorum."

MALTEPE: "TÜM ÇOCUKLARIMIZIN KAZANAN KİMSELER OLDUĞUNU BİLİNMESİNİ TEMENNİ EDİYORUM"

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Yetkilisi Fatih Maltepe ise, tüm öğrencilerin yarışmanın kazananı olduğunu belirterek; "İmam Hatip okulları ülkemizde temel eğitim ve ortaöğretim düzeyinde eğitim ve öğretim hizmeti sunmaktadır. Bu hizmeti sunarken öğrencilerimizden milli, manevi, tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkan medeniyetimizin değerlerini koruyan aynı zamanda ahlaki ve insani değerleri benimseyen okuyan, düşünen, araştıran, yorumlayan, sorgulayan yapıcı, üretken, bilgi ve hizmetin yolunda giden çağımızın gerektirdiği bilgi ve becerilerle donanmış bireyler şeklinde yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Genel Müdürlüğümüz bu bağlamda hafızlık, Kur'an-ı Kerim, ezan okuma, hutbe okuma gibi sosyal etkinlikler düzenlemektedir. İl çapında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilerimiz bölgelerindeki "Genç Seda Kur'an-ı Kerim Güzel Okuma" yarışmasına katılmak için bu davete icabet etmiş bulunmaktadır. Bu katılımla Kur'an-ı Kerim'i güzel okuyan tüm kardeşlerimiz, bir nevi Allah (CC) ve Peygamberimiz Hz Muhammed (SAV) şu mesajına muhatap olmuşlardır. "Şüphesiz Allah'ın kitabını okuyanlar, namazı kılanlar ve kendilerine rızık olarak verdiğimiz şeylerden gizlice ve açıktan Allah yolunda harcayanlar asla zarar etmeyecek. Kur-anı gerektiği şekilde güzel okuyan kimse vahiy getiren şerefli ve itaatkar meleklerle beraberdirler. Bu vesile ile genel müdürlüğümüz koordinesinde gerçekleştirilen bu sosyal etkinliklere katılan bütün öğrencilerimize rabbimden sağlık huzur ve rızası doğrultusunda istikamet ihsan etmesini diliyorum. Ne mutlu, Allah'ım kitabı Kur'an-ı Kerim'i okuyan karşılığını sadece Allah'tan bekleyen öğrenci kardeşlerimize. Bu duygu ve düşüncelerle yarışmamızın İmam Hatip camiasına yaraşır bir şekilde tamamlanmasını, dereceye girsin veya girmesin tüm çocuklarımızın kazanan kimseler olduğunu bilinmesini temenni ediyorum. Yarışmaya katılan öğrencilerimize onları yetiştiren anne ve babalarını, öğretmenleri ve idarecilerimizi tebrik ediyorum. Yarışmayı tertip eden Milli Eğitim Müdürlüğümüz başta olmak üzere emeği geçen tüm kişi kurum ve kuruluşlara bakanlığımız adına şükranlarımız sunuyorum. Yarışmamızın ülkemize ve milletimize hayır ve bereket getirmesini yüce Rabbimden talep ederken tüm katılımcı okullarımıza başarılar diliyorum" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından bölge finali yarışmasına katılan öğrenciler hünerlerini sergilediler. Dereceye giren öğrencilere ödüllerin verilmesi ile yarışma sona erdi. 

03-05-202303-05-202303-05-2023

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.