MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“İYİ KARAKTERLİ ÖĞRENCİLER PROJESİ” SON ULUSLARARASI ÇALIŞTAY MUŞ’TA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

“İYİ KARAKTERLİ ÖĞRENCİLER PROJESİ” SON ULUSLARARASI ÇALIŞTAY MUŞ’TA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

“Students with Good Character” (İyi Karakterli Öğrenciler) Projesi  kapsamında, Estonya’dan aralarında belediye başkanı, okul müdürü, öğretmen, öğrencilerin ve sivil toplum çalışanlarının da olduğu 12 kişilik bir ekip, eğitimle ilgili çeşitli çalışmalar yapmak üzere ilimize geldiler. Proje kapsamında  okullarımızda devam eden “Değerler Eğitimi” faaliyetleri ile ilgili incelemelerde bulunan ekip, ülkemizin eğitim sistemi ve okullarda yürütülen eğitim, öğretim faaliyetleri ile ilgili bilgi sahibi oldular.

Milli Eğitim Müdürü Cevdet ARSLAN, Projemizin son uluslararası ziyaretine ev sahipliği yapan Muş Milli Eğitim Müdürlüğü’nün koordinatörlüğünde, gelen konuklar ve ortak kurumların temsilcileri ile çeşitli görüşmeler yapılarak, iki farklı kültürdeki öğrencilerin davranış bozuklukları ile ilgili karşılaştırma yapıldı, ortak çözüm bulunmasına yönelik yapılan faaliyetler hakkında bilgi alışverişi ve deneyim paylaşımları yapıldı. Bu proje sayesinde farklı eğitim sitemlerini ve kültürleri öğrenme imkânı bulan eğitimciler ve öğrenciler, tecrübelerini paylaşarak, projenin amaçlarına ulaşmasına katkıda bulundu dedi. Milli Eğitim Müdürü Arslan; Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün koordinatörlüğünde  Estonya’nın Harku Belediyesi ile ortaklaşa yürütülen projede, öğrencilerin davranış sorunlarını ortadan kaldırarak, topluma faydalı bireyler olmak gayesi ile her iki ülkede birçok etkinlik yapıldı. Öğrencilerin davranış sorunlarının tespitine yönelik anket çalışmaları ile başlayan projede, öğrencilere, öğretmenlere ve yöneticilere yönelik eğitim ve seminerler verildi. Öğrencilerin velilerine yönelik ziyaretler gerçekleştirilerek, öğrencilerin gösterdiği davranış bozukluklarının bütün paydaşları ile işbirliği yapıldı. Öğrenciler üniversiteye götürülerek, bir üst eğitim kademesine devam etmeleri için motive olmaları sağlandı. Okullarımızda görev yapan rehber öğretmenlere, akademisyenler tarafından çeşitli eğitimler verilerek, okullarda gerekli tedbirlerin alınması sağlandı. Bütün okullarda yürütülen Değerler Eğitimi sayesinde, ildeki bütün öğrencilerde manevi, kültürel ve insani değerlerin kazandırılmasına yönelik çeşitli faaliyetler yürütüldü. Arslan, böylece bütün bireylerde farkındalık oluşturularak, gerek okullarda ve gerekse toplumun her kademesinde bireylerin ahlaki yozlaşmadan uzak tutulması ve akademik başarılarının arttırılması sağlandı dedi.                                                                            
       Projemizin yerel ortakları olan Muş Alparslan Üniversitesi, Muş Anadolu Lisesi, Muş Rehberlik ve Araştırma Merkezi ile Muş Güzel Sanatlar Lisesi ve Bilim Sanat Merkezini de ziyaret eden misafirler gördükleri ilgi ve sıcak karşılamadan oldukça memnun kaldıklarını ifade ettiler. İlimizi ve eğitim kurumlarımızı beklediklerinden daha iyi durumda gördüklerini ifade eden ekip üyeleri, ilimiz ve kültürümüzle ilgili birçok alanı görme fırsatı buldular. İlimizin tarihi ve turistik alanlarını da gezen misafirler, karşılıklı çeşitli hediye takdimleri ile ilimizden güzel hatıralarla uğurlandılar.

222

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.