MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI

İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI

Sütlüce İlk/Ortaokulunda 2016–2017 eğitim öğretim yılı “İlköğretim Haftası” kutlama töreni düzenlendi. Törene Vali Yardımcısı Ercan Öter, Belediye Başkanı Feyat Asya, Ak Parti İl Başkanı Namık Ergün, İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, okul idarecileri, öğretmenler, okul öğrencileri ve çok sayıda veli katıldı.

Tören sabah saat 09:00 Valilik önünde Atatürk büstüne çelenk koyma, saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı.

Daha sonra tören Sütlüce İlk/Ortaokulunda devam etti. Burada saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, okul müdürü Nezir Yiğit ve İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan’ın açılış konuşmalarıyla devam etti. açılış konuşmasını Sütlüce İlk ve Ortaokulu Müdürü Nezir Yiğit yaptı.

Daha sonra bir konuşma yapan Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan; Sözlerimin başında, Ülkemizde 15 Temmuz hain darbe girişimi ve diğer terördeki Şehitlerimizi rahmet ve minnetle anar, yaralılara şifalar dilerim.Ülkemizde Okulların yeni eğitim-öğretime başladığı ilk hafta, 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanununun 51. maddesi ile "İlköğretim Haftası" olarak kabul edilmiş ve kutlanmaktadır. Tüm okullarda eğitim ve öğretimin fert ve millet için taşıdığı büyük önemi belirtecek şekilde programlarla kutlanır. İlköğretim, kadın erkek bütün Milletimizin milli gayelerine uygun olarak bedeni, zihni ve ahlaki gelişmelerine ve yetişmelerine hizmet eden temel eğitim ve öğretimdir.  Mecburi ilköğretim çağı, 6 – 14 yaş grubundaki çocukları kapsar. Bu çağ çocuğun 5 yaşını bitirdiği yılın eylül ayı (66 ay) sonunda başlar, 13 yaşını bitirip 14 yaşına girdiği yılın, öğretim yılı sonunda biter. 2012 yılında çıkan kanunla lise Ortaöğretim de Mecburi eğitim kapsamına alınmıştır. Her vatandaş kız ve erkek çocuklar ilköğrenim ve Lise öğrenimlerini resmi veya özel okullarında yapmakla mükelleftir.

            Sayın Valim himayelerinizde 2015/2016 eğitim öğretim yılını huzurlu ve başarılı şekilde tamamladık. İnşallah bu yeni yılda da huzurlu bir yıl geçirmemiz temennisiyle tüm öğretmen ve öğrencilerimize başarılar diler, Ailelerimiz ve paydaşlarımızdan desteklerini bekleriz. Akademik anlamdaki başarılar yanında okullarımızın fiziki ortamlarını iyileştirerek öğrencilerimizin sağlıklı ortamlarda eğitim yapmaları için çabamız devam etmektedir. 

Binayı nefes yaşatır sözünde belirtildiği üzere mevcut imkânlarımızı en iyi şekilde değerlendirip çalışarak,  2015 yılında 52,16 olan TEOG il ortalamamız, 2016 yılında 55,31 e yükseldi. Türkiye ortalaması 2,18 artarken Muş ortalaması 3,15 artarak aradaki farkı azaltmış olduk.  2015’de 321 öğrencimiz Fen Lisesini kazanmışken, öğrenci sayımız azalmasına rağmen 2016’da 367 olmuştur. Fen Anadolu Liseleri olan Akademik Liseleri kazanma oranımız % 5,23 den % 6,59’a çıkmıştır. Bu başarı 2015 yılında İlçe okullarında, sınıf sınıf ders bazlı hedefler belirleyerek takibini yaptık. Emeği geçen tüm idareci ve öğretmenlerimizi kutlarken, Muş eğitimini hak ettiği yere getirmek için aynı azim ve kararlılıkla çalışmalarımız bu yılda devam ettireceğimizi belirtmek isterim.

Bu gün mutluyuz, okullarımız açıldı ders yılımız başladı.  691 okulumuzda, 4819 derslikte, 124.483. öğrencimizle 6000 öğretmenimiz le 2016/2017 eğitim öğretim yılını başlatmış bulunuyoruz.    ‘’Bilgi kuvvettir, bilgili olan güçlü olur’’ sözünde olduğu gibi, çocuklarımızı ayakları üzerinde duran güçlü bireyler olarak yetiştireceğimiz için mutluyuz.   Okula yeni başlayan öğrencilerimiz burada gün geçtikçe arkadaşlar edinip değişik çevreden gelenlerle öğrencilerle tanışıp kaynaşacaklardır.  Değişik aile ve çevrelerden gelen, değişik ortamlardan büyüyen çocuklarımızı, kültürel değerlerimizle eğitip terbiye ederek yetiştireceğimiz okullarımıza hoş geldiniz çocuklar diyorum. Okullar çocuklarımıza, insanı insan yapacak insanlık vasıflarının kazandırılacağı,  sevginin, hoşgörünün, çağdaşlığın, medeniyetin öğretileceği, her gün bir adım daha ilerlemenin, biraz daha gelişmenin yaşanacağı alanlar olduğu için önemlidir.  Milletimizin, muasır medeniyetler seviyesine çıkacağı, geçmişte olduğu gibi, medeniyetlere beşiklik yapmanın yolunun; Okullarımızda eğitim ve öğretimle olacağı için okullarımızı önemsememiz, gerekli ilgi ve alakayı göstermemiz gerekir. Biz öğrencilerimizin akademik, kültürel ve Ahlaki gelişim ve başarıları için eğitimci arkadaşlarımızla gayret sarf etmekteyiz. Bu başarıda Okul kadar Aile ve Çevrede çocukların gelişiminde ve başarının artırılmasında önemlidir. Ailelerimizin ve tüm paydaşlarımızın da Okullarımızı önemsemesi gereken ilgi ve alakayı gösterip destek olmaları gerekir. Milli Eğitim Müdürü Arslan; “Beşikten Mezara kadar ilim öğreniniz” diyen Peygamberin varisleri olan biz eğitimciler Hayat boyu öğrenim felsefemizdir. Herhangi bir sebeple eğitimden mahrum kalmış veya eğitimini yarım bırakmış vatandaşlarımız, dilerlerse hayata ve iş alanlarına hazırlanmak için hazırlayıcı tamamlayıcı yetiştirici kurslara katılırlar. Yaygın eğitim kurumlarımız Halk Eğitim ve Mesleki Eğitim Merkezlerimizde mesleğe yönelik kurslar düzenlenmektedir. Hem çalışıp hem bu merkezlerde kurslara katılarak kendimizi geliştirip hayata hazırlanabiliriz. Ayrıca örgün eğitim okullarımıza zamanında okula gidemeyenler, yaygın eğitim kurumlarından, açık İlköğretim ve açık liselerimizde tamamlayamadıkları eğitimlerini sürdürerek tamamlayabilirler. Atatürk; “Eğitimdir ki bir milleti ya hür bağımsız kılar, ya da gelişmiş milletlerin esaretine terk eder.” diyerek eğitim önemini vurgulamışlardır. Eğitim veya kısaca İlköğretim davası, İnsan olma Millet olmak davasıdır. Bu kadar hayati bir öneme haiz konuda inanıyoruz ki Milletimiz ve Yöneticilerimiz bu konuyu yeterince önemser, eğitimcilere, öğrencilerimize ve Okullarımıza gereken önemi verirler. Yeni eğitim öğretim yılının başladığı bu mutlu günlerimizde sizleri saygı ile selamlar yeni eğitim öğretim yılının Milletimize, İlimize hayırlı olmasını diler, Öğretmen ve öğrencilerimize başarılar dilerim.

Törende bir konuşma yapan Sayın Vali Yardımcısı Ercan Öter; Sevgili öğrenciler, yaşamınızın önemli aşamalarından biri olan eğitim-öğretim hayatında göstereceğiniz başarı ve her öğretim döneminin, bir önceki yıldan daha verimli geçmesi, yaşayacağınız hayatın temeli ve teminatı olacaktır dedi ve öğrencilerden bu yıl tam performans beklediğini kaydeden öter, TEOG’a girecek olan öğrencilerin bu yıl oyun ve televizyona daha az vakit ayırması gerektiğini, fedakârlık yaparak hazırlıklarını sürdürmesi konusunda uyarlarda bulundu. Okul bahçesinde düzenlenen programdan sonra ilk derse giren öter, “Bugün 2016-2017 eğitim ve öğretim dönemine başladık. Ben sekizinci sınıflara çok önem veriyorum. Sizden istediğimiz güzel Fen Liseleri’ni, güzel Anadolu Liseleri’ni kazanın istediğiniz ideallerinize varırsınız. Hepinizin bu yaşta mutlaka bir hedefinizin olması gerekir. Sekizinci sınıfa gelmiş artık liseye hazırlanıyor, hatta mesleklerinizi belirleme çağına gelmişsiniz” dedi.


GELECEĞİNİZ İÇİN İYİ BİR FEN LİSESİ KAZANIN Öğrencinin başarısı ile ailesinin ve öğretmenlerinin de gururlandığının altını çizen Vali Yardımcısı Öter, “Bu sene çoğu şeyden fedakârlık edeceksiniz. Gerekirse oyunlarınızdan fedakârlık edeceksiniz, televizyondan fedakârlık edeceksiniz. Hepimiz bu yollardan geçtik. Siz şu anda çok gençsiniz, tez kanlısınız bundan dolayı tam kavramayabilirsiniz. İyi bir Fen Lisesi kazanırsanız üniversiteye girmeniz çok daha kolay olur. Bu nedenle bu yıl tam performans bekliyoruz. Hem okulunuzu, hem öğretmenlerinizi hem de ailenizi gururlandırmanız için önünüzde büyük bir fırsat var. Unutulmayan olmak istiyorsanız çok güzel bir Fen Lisesi kazanmalısınız” diye konuştu.
DEVLET BÜYÜK İMKANLAR SUNUYOR Eğitime devletin önemli katkılar sağladığını ve öğrenciler için bunun büyük bir fırsat olduğunu belirten Öter konuşmasında daha sonra şunları söyledi: “Aranızda tatlı bir rekabet, tatlı bir yarış olmalıdır. Devletimiz sizin için çok güzel imkânlar sunuyor. Geçmişte biz de öğrenciydik. Bu kitapları tek tek kırtasiyelerden arar toplardık. Bazılarının anne ve babalarında para da olmazdı. Bazıları kitaplarının tamamını temin edemezdi. Bundan dolayı devletimize ayrıca teşekkür etmemiz gerekiyor. Bu imkânı sizlere sunuyor, her şey önünüzde hazır. Bakınız sınıfımızda 20 öğrenci var. Bu sayı ancak kolejlerde olur. Bunu iyi değerlendirmeniz lazım. Öğretmenlerinizi sürekli sıkıştırın, soru sorun. En iyi öğrenmek isteyen öğrenci soru soran öğrencidir. Kendinizi ifade etmekten asla çekinmeyin. Size tavsiyem bu sene güzelce çalışın. Şimdiden hepinize başarılar diliyorum”.

Daha sonra 100. Yıl Sütlüce Ortaokul’da ilk derse katılan Vali Yardımcısı Ercan Öter, bu yıl TEOG’a girecek olan öğrencilere uyarıda bulunarak, iyi bir liseye gitmek için çok çalışmak zorunda olduklarını ve bu yıl fedakârlık yaparak hazırlanmaları gerektiğini kaydetti.

VALİMİZ SEDDAR YAVUZ’A İLKÖĞRETİM HAFTASI ZİYARETİ

2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı ve İlköğretim Haftası kutlamaları kapsamında bir grup öğrenci ve öğretmen, İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan başkanlığında Sayın Valimiz Seddar Yavuz’u makamında ziyaret etti.

 

Sayın Valimiz Seddar Yavuz, İl Milli Eğitim Müdürü Cevdat Arslan, Sütlüce İlköğretim/ortaokul Müdürü Nezir Yiğit, Sınıf Öğretmeni Ayten Doğan,  Türkçe Öğretmeni Yunus Sirek ile öğrenciler Kader Özkaya ve Tufan Saçık’ı makamına kabul etti.

 

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Sayın Valimiz Seddar Yavuz; “Bu kutsal mesleğe gönül veren değerli öğretmenlerimize,  sevgili öğrencilerimize ve kıymetli velilerimize 2016-2017 eğitim-öğretim yılında başarılar dilerim.” Dedi.

 

 

20-09-201620-09-201620-09-201620-09-201620-09-201620-09-201620-09-201620-09-201620-09-201620-09-201620-09-201620-09-201620-09-201620-09-201620-09-201620-09-201620-09-201620-09-201620-09-201620-09-201620-09-201620-09-201620-09-201620-09-201620-09-201620-09-201620-09-201620-09-201620-09-201620-09-201620-09-201620-09-2016

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.