MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI

İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI

2071 Melikşah İlk/Ortaokulunda 2015–2016 eğitim öğretim yılı “İlköğretim Haftası” kutlama töreni düzenlendi. Törene Sayın Valimiz Seddar Yavuz, Belediye Başkanı Feyat Asya, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Sönmez, Jandarma Alay Komutanı Jandarma Pilot Kurmay Albay Osman Nuri ÇELİK, İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, okul idarecileri, öğretmenler, okul öğrencileri ve çok sayıda veli katıldı.

  

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, okul müdürü Enver Kıvanç ve İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan’ın açılış konuşmalarıyla devam etti. açılış konuşmasını 2071 Melikşah İlkokulu ve Ortaokulu Müdürü Enver Kıvanç yaptı.
Kıvanç konuşmasında, “2015-2016 Eğitim-Öğretim yılının Ülkemiz, ilimiz ve bizler için etkin, verimli ve hoşgörü ortamı içerisinde geçmesini diliyorum. İçinde bulunduğumuz yüzyılda bilim ve teknolojideki hızlı gelişmeler, gelişmişlik düzeyi ne olursa olsun bütün toplumları köklü dönüşüm ve değişim sürecine sürüklemiş bulunmaktadır. Bilişim sektöründeki bu gelişmeler toplumların yapısını etkilediği gibi eğitim sistemlerini de derinden etkileyen çok önemli bir faktör olmuştur. İşte bu hızlı gelişen ve değişen dünya ile bütünleşme çabası içerisinde bulunmaktayız. Bu gelişim ve dönüşümü yöneten insan unsurudur. İnsanın eğitildiği yer kuşkusuz eğitim-öğretim kurumlarıdır. Bu kurumların ilk basamağı olan İlköğretimin bu hızlı kalkınma süreci içerisindeki yeri büyük önem arz etmektedir dedi.

            Milli Eğitim Müdürü Cevdet ARSLAN; Bu gün mutluyuz, okullarımız açıldı ders yılımız başladı.  711 okulumuzda, 4465 derslikte, 128.000 öğrencimizle 5206 öğretmenimizle 2015/2016 eğitim öğretim yılını başlatmış bulunuyoruz. Değişik aile ve çevrelerden gelen, değişik ortamlardan büyüyen çocuklarımızı, kültürel değerlerimizle eğitip terbiye ederek yetiştireceğimiz okullarımıza hoş geldiniz çocuklar diyorum. ‘’Bilgi kuvvettir, bilgili olan güçlü olur’’ sözünde olduğu gibi, çocuklarımızı ayakları üzerinde duran güçlü bireyler olarak yetiştireceğimiz için mutluyuz.   Okullar çocuklarımıza, insanı insan yapacak insanlık vasıflarının kazandırılacağı,  sevginin, hoşgörünün, çağdaşlığın, medeniyetin öğretileceği, her gün bir adım daha ilerlemenin, biraz daha gelişmenin yaşanacağı alanlar olduğu için önemlidir.  Milletimizin, muasır medeniyetler seviyesine çıkacağı, geçmişte olduğu gibi, medeniyetlere beşiklik yapmanın yolunun; Okullarımızda eğitim ve öğretimle olacağı için okullarımızı önemsememiz, gerekli ilgi ve alakayı göstermemiz gerekir. Biz öğrencilerimizin akademik ve kültürel başarıları için eğitimci arkadaşlarımızla gayret sarf etmekteyiz. Okul kadar Aile ve Çevrede çocukların gelişiminde ve başarının artırılmasında önemlidir. Ailelerimizin ve tüm paydaşlarımızın da Okullarımızı önemsemesi gereken ilgi ve alakayı gösterip destek olmaları gerekir. “Beşikten Mezara kadar ilim öğreniniz” diyen Peygamberin varisleri olan bizler Hayat boyu öğrenim felsefemiz olmalıdır. Herhangi bir sebeple eğitimden mahrum kalmış veya eğitimini yarım bırakmış vatandaşlarımız, dilerlerse hayata ve iş alanlarına hazırlanmak için hazırlayıcı tamamlayıcı yetiştirici kurslara katılırlar. Yaygın eğitim kurumlarımız Halk Eğitim ve Mesleki Eğitim Merkezlerimizde mesleğe yönelik kurslar düzenlenmektedir. Hem çalışıp hem bu merkezlerde kurslara katılarak kendimizi geliştirip hayata hazırlanabiliriz. Ayrıca örgün eğitim okullarımıza zamanında okula gidemeyenler, yaygın eğitim kurumlarından, açık İlköğretim ve açık liselerimizde tamamlayamadıkları eğitimlerini sürdürerek tamamlayabilirler.           

              Atatürk; “Eğitimdir ki bir milleti ya hür bağımsız kılar, ya da gelişmiş milletlerin esaretine terk eder.” diyerek eğitim önemini vurgulamışlardır. Eğitim veya kısaca İlköğretim davası, İnsan olma Millet olmak davasıdır. Bu kadar hayati bir öneme haiz konuda inanıyoruz ki Milletimiz ve Yöneticilerimiz bu konuyu yeterince önemser, eğitimcilere, öğrencilerimize ve Okullarımıza gereken önemi verirler. Yeni eğitim öğretim yılının başladığı bu mutlu günlerimizde sizleri saygı ile selamlar yeni eğitim öğretim yılının Milletimize, İlimize hayırlı olmasını diler, Öğretmen ve öğrencilerimize başarılar dilerim.     

Düzenlenen programda konuşan Sayın Valimiz Seddar Yavuz; “Bireyin gelişiminde en önemli etkenlerden biri olan eğitim öncelikle ailede başlar. İnsan hayatında aileden sonra en önemli basamak olan okullar; bireyi hayata hazırlayan, gelişme ve çağdaşlaşma çabalarını başarıya ulaştıran, geleceğe ilişkin hedeflerimize ulaştıracak olan bir eğitim yuvasıdır. İnsanlar, eğitim yolu ile sadece bilgi ve birikimlerini değil milli, manevi ve evrensel değerlerini de gelecek nesillere aktarır.İyi bir insan olmak, iyi bir vatandaş olmak, çevresine ve insanlığa faydalı bireyler olarak hizmet etmek ancak eğitim yolu ile mümkündür. Eğitimde bir hakikat var ki o da öğrenci, öğretmen ve veli sacayağı üçlüsünün sağlam olmasıdır. Bu üçü sağlam olursa başarı doğal olarak gelecektir. Çocuklarımız okul hayatına başlamalarıyla birlikte artık hayatlarını şekillendirecek olan o mahir ellere yani öğretmene teslim edilir.

 

Sevgili öğrenciler, yaşamınızın önemli aşamalarından biri olan eğitim-öğretim hayatında göstereceğiniz başarı ve her öğretim döneminin, bir önceki yıldan daha verimli geçmesi, yaşayacağınız hayatın temeli ve teminatı olacaktır. Bu vesileyle, bu kutsal mesleğe gönül veren değerli öğretmenlerimize,  sevgili öğrencilerimize ve kıymetli velilerimize 2015-2016 eğitim-öğretim yılında başarılar dilerim.” Dedi.

Program öğrencilerin günün anlam ve önemimi belirten şiirlerin okunması, okula yeni başlayan öğrencilere, üst sınıftaki öğrenciler tarafından çiçek takdiminin ardından sona erdi.

 

Törenden sonra 2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı ve İlköğretim Haftası kutlamaları kapsamında 20171 Melikşah İlk/Ortaokulundan bir grup öğrenci ve öğretmen, İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan başkanlığında Sayın Valimiz Seddar Yavuz’u makamında ziyaret etti.

 

Sayın Valimiz Seddar Yavuz, İl Milli Eğitim Müdürü Cevdat Arslan, 2071 Melikşah İlköğretim Müdürü Enver Kıvanç, Sınıf Öğretmenleri Ümran Özmen Ahmad, Eyüp Sosan ile öğrenciler Nisa Kaya ve Taha Yasin Duymuş’u makamına kabul etti.

 

 

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Sayın Valimiz Seddar Yavuz; “Bu kutsal mesleğe gönül veren değerli öğretmenlerimize,  sevgili öğrencilerimize ve kıymetli velilerimize 2015-2016 eğitim-öğretim yılında başarılar dilerim.” Dedi.

 

22222222222222222222

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.