MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLİMİZDE YGS DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

İLİMİZDE YGS DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

26.04.2016 Salı günü saat 10:00’da İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet ARSLAN başkanlığında ilimiz Merkez TOBB Sosyal Bilimler Lisesi Konferans Salonunda Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sebahattin Eke, Milli Eğitim Şube Müdürü Bayram Güler, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve Muş Merkezi ve tüm ilçe ortaöğretim okul müdürlerinin katılımları ile 2016 YGS (Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı) değerlendirme toplantısı yapıldı.

 

           İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan; Kendisini değerlendirmeyen bir insanın ufkunu göremeyeceğini ve başarısının kalıcı olamayacağını söyledi. Her öğrencinin başarılı olabileceğini bir üniversiteye yerleşebileceğini, yeter ki öğrenci, öğretmen ve idareciler azimli olsunlar, okulu ve eğitimi önemsesinler dedi.

           Milli Eğitim Müdürü Arslan; Gençlik çağındaki çocuklarımızın üzerinde önemle durulmasını belki öğrencilerin %100’ünün okuyup başarılı olamayacağını söyleyen İl Milli Eğitim Müdürü Arslan; bizim işimiz okuyan ve devlete faydalı olan en yüksek oranda insan yetiştirmektir dedi. Gerek öğretmenler gerekse idarecilerin bu konuda fazlasıyla gayret içinde olmalarını, çocukların başarısında olduğu gibi başarısızlıklarında da kendilerine pay çıkarmaları gerektiğini söyledi. Okul rehber öğretmenlerinin sınıflarda ve okul pansiyonlarında sık sık öğrenciler ile gerek toplu gerekse bire bir görüşerek sorunlarını dinlemeli ve oluşabilecek olumsuzlukları önlemek adına okul idaresi ve milli eğitim müdürlüğü ile paylaşmaları gerektiğini söyledi.

            İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslyan; Aday öğretmen değerlendirmesi yapılırken aday öğretmenlere Değerler Eğitimi ile ilgili soruların sorulduğunu ancak, aday öğretmenlerin %80 civarında kısmının konudan bihaber olduğunu, okullarımızda Değerler Eğitimine  gerekli önemin verilmesini istedi.

            Okul müdürlerinin her gün okula gidince okulun değişik yerlerini gezmelerinin, öğrenciler ile sohbet etmelerinin, öğretmenler ile oturup birer çay içmelerinin gerek öğretmenler gerekse öğrencilerin motivasyonunda olumlu etkiler bırakacağını söyleyen Milli Eğitim Müdürü Arslan; okula gelen veliler ile yüz yüze makamında görüşmesinin öğretmen ve öğrencilerin çalışma şevkini yükselteceğini, bunları yapan idarecinin gerçek anlamda idarecilik yaptığını ve haklarının teslim edilmesi gerektiğini söyledi.

            Öğrenci güvenli ortamlarda eğitim görmeleri için İŞ-KUR tarafından görevlendirilen personellerin gerekli güvenlik işlemlerinin (Sabıka kaydı gibi) tamamlanmadan göreve başlatılmamalarını söyledi. Yaz aylarının gelmesi nedeniyle öğrencilerin derslerinden geri kalmamaları için devamsızlıkların ve boş derslerin üzerinde titizlikle durulmasını, öğrencilerin başarıları için tüm öğrencilere eşit mesafede olunmasını söyledi.

            Milli Eğitim Müdürü Arslan; Liselerde okullaşma oranını %50’den %67’ye çıkarıldığını, TEOG başarı puanının %1,35 oranında arttığını İl Milli Eğitim olarak bu oranların daha yukarı çıkarılması için hep birlikte çalışmaları gerektiğini söyledi. İlçelerde ortaöğretimler için okul sıkıntısının bulunmadığını ancak il merkezinde sıkıntıların var olduğunu okul sıkıntısının giderilmesi için Valilik ile iletişim içerisinde oldukları söyledi.

 

 

            Daha sonra toplantıda Ortaöğretimden Sorumlu Müdür Yardımcısı Sebahattin Eke ve Milli Eğitim Şube Müdürü Bayram Güler’in YGS sunumlarının ardından değerlendirme toplantısı sona erdi.

 

27-04-201627-04-201627-04-201627-04-2016

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.