MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlimizde Ortaokul ve Lise Öğrencileri Arası Arapça Bilgi, Şiir ve Metin Canlandırma Yarışmaları Düzenlendi.

İlimizde Ortaokul ve Lise Öğrencileri Arası Arapça Bilgi, Şiir ve Metin Canlandırma Yarışmaları Düzenlendi.

Millî Eğitim Bakanlığı, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve Danışmanlığını Akademi Lisan ve İlmi Araştırmalar Derneği’nin yaptığı Ortaokul öğrencileri 7. Uluslararası Arapça Yarışması ve Ortaöğretim (Lise) Öğrencileri arası 7. Uluslararası Arapça Yarışması Muş İli elemeleri gerçekleştirildi.
            Muş İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Salonunda düzenlenen yarışmaya Ortaokullarda, Muş Merkez İmam Hatip Ortaokulu, Muş Merkez Farabi İmam Hatip Ortaokulu, Hasköy İmam Hatip Ortaokulu, Taşoluk İmam Hatip Ortaokulu ve Varto Selçuklu İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri Arapça Çocuk Şarkıları, Şiir okuma, Hikaye canlandırma kategorilerinde katıldılar.

            Ortaöğretim (Lise) okullarından, Muş Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi, Selahaddin Eyyubi Anadolu İmam Hatip Lisesi, İlci İnşaat Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Bulanık Anadolu İmam Hatip Lisesi, Varto Anadolu İmam Lisesi, Hasköy Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Malazgirt Şehit Yusuf Ulaş Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, “Arapça Bilgi, Şiir Okuma, Metin Canlandırma kategorilerinde yarışmaya katıldılar.

            Programa İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet ARSLAN, İl Milli Eğitim Maarif Müfettişleri Başkanı Tayfur ÇINAR, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Bayram GÜLER ve çok sayıda öğrenci ve veli katıldı.

            Açılış konuşması yapan Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan; Arapçanın  Kur´an-ı Kerim´in dili olması sebebiyle tüm İslam dünyası için de büyük bir öneme sahip olduğunu, Türkiye’de Arapça öğretimini geliştirmek, modern metotlarla Arapçayı sevdirerek öğretmek ve Arapçanın önemini kavratmak maksadıyla “Arapça Öğretimini Geliştirme Projeleri” kapsamında düzenlenen Arapça Yarışmalarının bu yıl 7’incisinin yapıldığını söyledi.

Arapçanın dünyanın sayılı ve en önemli dillerinden birisi olduğunu hatırlatan Milli Eğitim Müdürü Arslan; “Arapçanın öğrenilebilir bir dil olduğu gerçeğine vurgu yapılarak kutsal kitabımızın dilini sevdirerek öğretmek amacıyla ilki 2010 yılında gerçekleştirilen Arapça Yarışmalarının 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılında 7’incisini ilimizde gerçekleştiriyoruz dedi. Arapça yarışmalarının önemine değinerek  bu yarışmalara katılma cesaretlerinden dolayı yarışmacı öğrencilere  ve  öğrencilerin yetişmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim dedi.

            Program Kur’an tilavetiyle başladı. Açılış konuşmasını yapan Din Öğretimi Şube Müdürü Bayram Güler bu yıl öğrencilerden büyük katılım olduğunu bu bizim için memnuniyet vericidir. Arapça inandığımız dinin kaynağı olan kuranı kerimin dilidir çocuklarımız kendi dilleri gibi Arapçayla şiir okuması bilgi yarışmalarında sıfır veya iki yanlış yapmaları Metin canlandırmada da kendi dilleriymiş gibi hikâye etmeleri bizler için memnuniyet vericidir yarışmalarda emeği geçen velilerimize öğretmenlerimize okul idarecilerimize ve çocuklarımıza teşekkür ediyorum İlk olarak Arapça şiir okuma yarışması, İkinci sırada Arapça Bilgi yarışması son olarak Arapça Metin Canlandırma yarışması icra edildi.

            Bilgi Yarışmasında Muş Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri birinci olurken, Bulanık Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri ikinci, Selahaddin Eyyubi Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri üçüncü oldu.

            Şiir yarışmasında Bulanık Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi birinci, Muş Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi ikinci, Muş Merkez İlci İnşaat Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi üçüncü oldu.

            Metin Canlandırma Yarışmasında Muş Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi birinci, Bulanık Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi ikinci, Muş Merkez İlci İnşaat Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi üçüncü oldu.

            Yarışmalar ödül töreni ile son buldu


07-04-201607-04-201607-04-201607-04-201607-04-201607-04-201607-04-201607-04-201607-04-201607-04-201607-04-201607-04-2016

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.