MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlimizde Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci Danışman Öğretmen Eğitimi Semineri Düzenlendi.

İlimizde Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci Danışman Öğretmen Eğitimi Semineri Düzenlendi.

22-23 Şubat 2016” da Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Toplantı Salonunda Aday öğretmenleri yetiştirecek Danışman öğretmenlere “Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci Danışman Öğretmen Eğitimi Semineri”  verildi.

Seminere Milli Eğitim Bakanlığı Yöneticileri Sadrettin Çaprak, Mehmet Ali Özkaya, İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Çoban, Eğitim Görevlisi Sungu Hürriyet İlkokulu Müdürü Mahmut Baskın ve 144 danışman öğretmen katıldı.

Toplantıda açılış konuşmasını yapan Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan; Sn. Bakanlık Yöneticileri ve kıymetli öğretmenler yeni bir süreç olan aday öğretmen yetiştirme sürecine Bakanımız Sn. Nabi AVCI çok önem vermektedir. Bu süreç siz kıymetli danışman öğretmenlerimizin destek, gayret ve hassasiyeti ile verimli geçireceğiz. “İnsan İnsan Gölgesinde Yetişir” Bakanlığımızın sloganı gereği bu genç arkadaşlarımızda sizlerin bilgi birikim ve tecrübeleriniz ışığında ideal bir öğretmen olarak yetişeceklerdir. Yeni öğretmenlerimiz hem bilgi, hem tecrübe, hem de sosyal olarak tecrübe kazanıp Ülkemize faydalı bireyler yetiştirmek üzere eğitimciler arasına katılacaklardır. İleriki aşamalarda hep beraber bu süreci en iyi şekilde yürütmek üzere gerek danışman, gerekse aday öğretmenlerimizle beraber olacağız.

Milli Eğitim Bakanlığı Yöneticisi Sadrettin Çaprak; Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci Danışman Öğretmen Eğitimi Seminerinin amacı yeni atanan öğretmenlerimiz bu eğitim sürecinde siz danışman öğretmenlerimizin öncülüğünde mesleklerine bir ön hazırlık yapacak, sizlerin tecrübelerinden yararlanacaklar. Böylelikle öğretmenliğe başlarken bu mesleğin her türlü zorluğunu ve güzelliğini yaşamış deneyimli, Milli Eğitim Bakanlığımızın Temel Kanunu ve Amaçlarına uygun yetişmiş öğretmenlerin danışmanlığında kendilerini bu kutsal mesleğe hazırlayacaklar dedi. Öğretmenlerin Değerler Eğitimi çerçevesinde yetiştirilmesini önemle vurguladı.

Program daha sonra bu seminerin eğitimini alan Sungu Hürriyet İlkokulu Müdürü Mahmut Baskın; tarafından etkileşimli bir şekilde 2 (iki) gün, günde 8 (sekiz) saat olmak üzere toplamda On Altı saatlik “Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci Danışman Öğretmen Eğitimi” verildi.

            Söz konusu eğitimde ilimizde seçilen danışman öğretmenlerin aday öğretmenleri mesleki açıdan yetiştirmeleri, her yönü ile öğretmenliğe hazır hale getirmeleri için gereken çalışmanın yapılması, her aşamada değerlendirmenin yapılarak eksikliklerini giderilmeye çalışılması ile ilgili izlenilecek yol, takip edilecek metot üzerinde duruldu. Bunlarla ilgili doldurulacak formların nasıl doldurulacağı, ne zaman doldurulacağı ve kimin tarafından hangi formların doldurulacağı da tek, tek gösterilerek üzerinde konuşuldu.

Şubat 2016 ‘ da ataması yapılan aday öğretmenler, 01 Mart 2016’ da Adaylığını sürdürecekleri ilde göreve başlamış olacaklar ve 01 Mart 2016’dan itibaren ilk 14 haftalık sürede okul içi ve okul dışı faaliyetlerde bulunduktan sonra 10 haftalık Hizmet İçi Eğitimine alınacaklar.

            Sürecin İşleyişi aşağıdaki gibidir.

 

ADAY ÖĞRETMEN YETİŞTİRME SÜRECİ ÖZET TABLO

A. SINIF VE OKUL İÇİ FAALİYETLER

14 hafta sınıf içi uygulamalar:

-ilk 6 hafta haftada 3 gün, (Günde 3 saat sınıf içi izleme + 3 saat ders planlaması, ön hazırlık ve değerlendirme çalışması)

-sonraki 8 hafta haftada 3 gün, (Günde 3 saat sınıf içi uygulama + 3 saat ders planlaması, ön hazırlık ve değerlendirme çalışması)

14 hafta okul içi uygulamalar: haftada 1 gün  (Günde 6 saat okul içindeki idari, mali, sosyal, kültürel vb. faaliyetleri izleme ve bunlarda görev alma)

B. OKUL DIŞI FAALİYETLER (14 hafta); haftada 1 gün x 6 saat okul dışı uygulamalar

 

Haziran 2016, 3. Haftasından itibaren 10 haftalık süreyle Hizmet İçi Eğitim verildikten sonra aday öğretmen 1 Eylül 2016 itibarıyla asil kadrosunun bulunduğu ilde görevinin başında olacak.


29-02-201629-02-201629-02-201629-02-2016

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.