MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN ENVER KIVANÇ'IN KARNE MESAJI

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN ENVER KIVANÇ'IN KARNE MESAJI

"2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılını başarıyla tamamlamış bulunmaktayız. Her şey varlığınızla anlam bulur, güzelleşir. Öyleyse karnedeki notlarınız ne olursa olsun, kendinizi üzmek yerine, kendinizi sorgulayın, başarıya ulaşmak için çare ve tedbirler düşünün. Unutmayın ki başarı ya da başarısızlık sizin kişiliğinizin, zekânızın değil; yıl içinde göstermiş olduğunuz performansınızın kaçınılmaz bir sonucudur. Bu durum Yüce Kitabımız Kuran-ı Kerimde  "İnsan için ancak çalıştığının karşılığı vardır." şeklinde ifade edilmektedir.

Her bitiş yeni bir başlangıç için bize bir fırsat verir. Gece, kendimizi sorgulamak, bir sonraki günü en iyi değerlendirebilmek için bize sunulan bir fırsattır. Aynı şekilde 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılının sona ermesiyle başlayacak olan yaz tatili kendimizi değerlendirmemiz, eksikliklerimizi gözden geçirmemiz ve kendimizi yeniden programlayıp bir sonraki eğitim öğretim yılına hazır girmemiz için bir fırsattır.

Uzun bir yaz tatili sizleri bekliyor. Yaz tatilinizi hem eğlenerek hem de çeşitli sosyal ve eğitsel etkinliklerle en iyi bir şekilde geçirebilirsiniz. Hayattan koparabildiğiniz kadar neşe, gülücük ve sevgi koparın. Çünkü hayatın tekrarı yoktur. Hayattan dersler çıkarın, payınıza düşeni almasını bilin. Mutlu olmak için bahaneler üretin. Kitap okuyun mesela... Bir spor branşıyla mutlaka uğraşın... Bir çalgı aleti öğrenmeyi ihmal etmeyin. En çok da tebessümü unutmayın...

Bu sebeple insana, hele hele büyüklerinize, aile efradınıza saygıyı sevgiyi elden bırakmayın.  Başkalarının düşüncelerine tahammülünüz olsun. Kırıcı olmayın yapıcı olun. Yunus' u şu dizeleriyle rehber edinin:

Bir kez gönül yıktın ise                                              Bir gönülü yaptın ise 
Bu kıldığın namaz değil                                             Er eteğin tuttun ise 
Yetmiş iki millet dahi                                                  Bir kez hayır ettin ise 
Elin yüzün yumaz değil                                             Birine bindir az değil

Kıymetli Veliler,

Başarı sadece karne notlarından ibaret değildir.  Saygıyı ve sevgiyi yaşayan bir çocuk başarılıdır. İyiliği ve yardımseverliği gaye edinen bir çocuk teşekkürü hak ediyordur. Merhametli ve adil bir çocuk takdir edilmeye layıktır. Bunlar olmadan bütün notları 100 olan bir çocuk için başarıdan söz edilemez kanaatimce. Öyleyse önceliğimiz notları iyi olan çocukların bu meziyetlere de sahip olmasıdır. Ancak o zaman gerçek başarıdan söz edebiliriz.

Hiçbir başarı tesadüfi değildir. Başarılı öğrencilerin okul-aile işbirliğinin bir sonucu olduğunu artık görmezden gelemeyiz. Okullarımıza ve öğretmenlerimize güvenerek, inanarak ama çocuğumuzu da asla sadece bu ikisine bırakmayarak hep beraber başarıya ulaşabiliriz.

Değerli Meslektaşlarım,

Öğrencilerle birlikte sizler de bir yıllık çabanızın karşılığını aldınız. Dünya hızla değişiyor. Gücün bilgiyle ölçüldüğü bir çağdayız. Ülke olarak bu değişime ortak olmak ve öncülük etmek için sizlerin de kendinizi sürekli yenilemesi gerekiyor. Yenilik sadece teknolojiyle mümkün değildir. Eğer öğrencinizi çağın ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde donatabiliyorsanız ve onun dünyasına girip onu anlayabiliyor ve buna göre bir eğitim- öğretim yöntemi geliştirebiliyorsanız o zaman yeniliği, çağın ve çocuğun ruhunu yakalamışsınız demektir ki bu da başarıyı kendiliğinden getirecektir.

Bizler hep birlikte yarınlarımız için, bilgiye ve güce ulaşmak için tohum ekiyoruz. Artık "Tohum ek bitmezse toprak utansın" deme zamanı geçmiştir. Yeni şeyler söylemek lazım. Toprak bereketli, toprak mümbit; iş tohumda, iş bahçıvanda...

Bu duygu ve düşüncelerle eğitimin çok değerli paydaşları olan bütün öğrenci, öğretmen ve velilerimize teşekkür eder gönüllerince bir tatil dilerim."

Enver KIVANÇ-Muş İl Millî Eğitim Müdürü

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.