MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN ENVER KIVANÇ, BAŞARILI ÇALIŞMALAR YAPAN ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ.

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN ENVER KIVANÇ, BAŞARILI ÇALIŞMALAR YAPAN ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ.

Göreve başladığı günden buyana öğrencileri proje yapmaları için teşvik eden, proje aşamalarında öğrencilere ve okullara destek veren İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Enver KIVANÇ, proje sonrasında da başarılı çalışmalar yapan öğrenci ve öğretmenleri unutmadı.

 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Enver KIVANÇ TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Final sergisinde Fizik alanında "Engelsiz Astronomi Sözlüğü" projesi ile bölgede 1. olup, Türkiye Finallerinde ilimizi-bölgemizi temsil eden ve Teşvik Ödülü alan Muş BİLSEM öğrencilerini ödüllendirdi. İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Enver KIVANÇ başarılı çalışmalar yapan Bager ÇALIŞCI, Melek Şehri KUTLU, Hamza Eymen KİRLİ adlı öğrenciler ile onlara danışman öğretmenlik yapan Birsen GEÇER'i tebrik edip, başarılarının devamını diledi.

 

Öğrenciler kısaca projelerini İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Enver KIVANÇ'a anlattılar. Öğrenciler;

Bu projede Astronomi alanına yönelik ilgiden yola çıkarak gök cisimlerinin şekilleri, birbirlerine kıyasla boyutları, konumları gibi konuları zihinlerinde canlandırmakta zorlanan görme engelli bireyler için kabartmalı gök cisimleri ve bu cisimlerin hangi gök cismi olduğunu Braille alfabesiyle ifade eden bir astronomi sözlüğü hazırlamak amaçlanmıştır. Projeyi gerçekleştirirken 3D tasarım yapmak amacıyla kullanılan çeşitli bilgisayar programları bir arada kullanılmıştır. Sözlükte Güneş Sistemi, Ay'ın evreleri, gök taşları, asteroid, iç gezegenler, dış gezegenler, kütle çekim eğrileri, kuyruklu yıldız, manyetik alan, güneş kemeri görselleri 3D yazıcıdan çıkarılmıştır. Daha sonra sözlük için kapak tasarlanmış ve bu şekilde sözlüğün yapım aşaması tamamlanmıştır.

22-12-2022

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.