MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Emin Engin´nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Emin Engin´nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

 

Binlerce yıllık tarihi boyunca milli egemenliğine tutku ile bağlı milletimizin, istiklal ve istikbal mücadelesinin zaferle taçlanmasının ardından ilan edilen Cumhuriyetimizin 96.yıl dönümünü büyük bir gurur ve coşku ile kutluyoruz.

 

Vatanın müdafaası söz konusu olduğunda topyekûn iradesini ortaya koyan ulusumuz kendi karakterine ve devlet geleneğine en uygun yönetim biçimi olan cumhuriyeti benimsedi. Aziz milletimizin yokluklar ve güçlükler içerisinde dahi istiklal mücadelesinde gösterdiği azim ve kararlılık, bugün daha güçlü bir Türkiye için ortaya koyduğumuz çabanın da ilham kaynağını oluşturur.

Kendi geleceği hakkında hiçbir baskıyı ve yönlendirmeyi kabul etmeden,  istikbaline sahip çıkma kararlılığında olan ecdadımız, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir." sözünde ifade olduğu üzere her şart ve her koşulda yeniden vatan müdafaası zaruret olduğunda kenetlenmeyi bilmiştir. 

Milletimizin bu toprakların özünden aldığı güç ve çelikten bir irade ile başlattığı Kurtuluş Savaşı "Ya istiklal, ya ölüm" kararlılığı ile devam etti.  Nihayetinde 29 Ekim 1923'de Cumhuriyet ilan edilirken, bu vatana canları, kanları pahasına sahip çıkan tarihimizin ebedi kahramanları, dünyada benzeri görülmemiş bir destana imza attılar. Şanlı zaferleri, merhamet ve medeniyet nuru ile taçlandıran ve her daim devlet kurma kabiliyetini ve iradesini ortaya koyan milletimiz mazlum ulusların da ilham ve güven kaynağı olmuştur.

Milli Eğitim ailesi olarak, 96 yıl önce birlik berberlik ruhu ile son derece sağlam temeller üzerine inşa ettiğimiz cumhuriyetimizin değerlerini yeni nesle aktarmak üzere yılmadan çalışacağız. Kodlarımızda bulunan başarma azmi ve iradesi ile Kurtuluş Savaşı'nda ecdadımız vatanını işgal etmek isteyen güçlere karşı onurlu bir varoluş mücadelesi verdi. Bugün bambaşka bir mücadele dönemi başladı.  

Evlatlarımızı, aklın ve bilimin üstünlüğünü benimseyen, sanata duyarlı, sağlıklı yaşamayı ve sporu yaşam tarzı haline getiren, iyiliğin ve şefkatin gücüne inanan, insan haklarına saygılı, azimle çalışan, milli ve manevi değerleri her şeyin üzerinde tutan, yarının dünyasına şekil verecek bireyler olarak yetiştirme azmindeyiz.

Şanlı mazimizden aldığımız güçle, muasır medeniyetler seviyesinin çok üstünde olmayı hedeflediğimiz bir atiye doğru kararlılıkla ilerlerken, emanetçisi olduğumuz mirası bizden sonrakilere teslim edeceğiz. Ay yıldızlı bayrağımızı semamızda ilelebet dalgalandıracağız.

Bu duygularla başta Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu toprakları bizlere vatan kılan tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, minnetle yâd ediyorum.  Cumhuriyetimizin ilelebet payidar olmasını diliyorum.

Emin ENGİN
İl Milli Eğitim Müdürü

 

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.