MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

1 Milyon Euro’luk 5 İPA Projemiz Kabul Edildi.

1 Milyon Euro’luk 5 İPA Projemiz Kabul Edildi.

Muş Öğretmenevi’nde gerçekleşen Proje tanıtım toplantısına Valimiz Sayın Seddar Yavuz, İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, Şube Müdürleri, Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge ekibi, okul müdürleri ve basın mensupları katıldı. Hibe kazanan 5 proje basına tanıtıldı. Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyon el Programı IV. (IPA) bileşeninin özellikle “Kız Çocuklarının Okula Devam Oranlarının Arttırılması Projesi” 5 projenin hibe desteği almaya hak kazandığı açıklandı.

AB Projeleri kapsamında hibe desteği alarak yürütülecek olan projelerin tanıtımı Muş Öğretmenevi´nde düzenlenen programda Muş Milli Eğitim Müdürlüğü Proje Ofisi (Ar-Ge) Koordinatörü Murat Aykan; 961 bin 655 Euro hibe desteği sağlanacak olan 5 proje ile 904 veliye çeşitli eğitimler verilerek 525 kız çocuğunun okula kazandırılması için çalışmalar yapılacağını, bu kapsamda hibe desteği alacak proje ve uygulayıcı okullarımız, Merkez Serinova YBO ´Gül Anne Okuldayım´, Hasköy Kadir Rezzan Has Kız YBO ´Bir Çiçek Daha Açsın´, Hasköy Anadolu İmam Hatip Lisesi ´Bende Okumak İstiyorum´, Bulanık Kız YBO ´Bu Kız´, Varto Çok Programlı Lisesi de ´Umudum Yarınlar´ projesi olduğunu söyledi.

Daha sonra konuşma yapan Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan ise, "Bu projelerin ilimiz adına çok önemli bir kazanım olduğunu düşünüyorum. İlimizde ilkokuldan ortaokula ve ortaokuldan liseye geçişlerde okuldan kopmalara yaşanıyor. Okula devam eden öğrenci sayısı azalıyor. Halen bazı köylerimizde kız çocukları okula gitmiyor. Bunun için defalarca muhtarlarla görüştük ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Taşıma sistemi ile bu konuda önemli bir başarı sağlayacağımıza inanıyorum. Ayrıca bu projelerle de okullaşma oranında önemli bir artış yaşanacağına inanıyorum. Bu projeler sayesinde öğrencilerde ailelerde bilinçlenecek ve ilimiz eğitimine katkı sağlanacaktır dedi.

Tanıtımın ardından burada bir açıklama yapan Sayın Valimiz Seddar Yavuz;“Değerli arkadaşlar, kız çocuklarımızın tekrar okullaştırmak noktasında büyük bir gayret sarf ettiğinizi müşahede ettim. Ben de bu ilin valisi olarak bu süreç içerisinde özellikle kız çocuklarımız başta olmak üzere tüm eğitim çağındaki çocuklarımızın en iyi şekilde eğitim alması ve kendilerini gerçekleştirme, sorun çözme becerisine dahil olmak üzere bu ülkenin kaderini etki edecek iyi insan, iyi vatandaş olarak yetişmelerine önem vereceğiz ve bu konuda gerçekten sizin yükünüzü paylaşan, bu işin peşinde koşan arkadaşlarımızla öğretmenlerimizle ve ayrıca sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yaparak tamamlıyoruz. Şu anda Muş’a baktığımız zaman, Muş, hükümetimizin fevkalade eğitim yatırımı yaptığı bir şehirdir.  Bu nedenle umut ediyorum bu fiziki anlamdaki yatırımları özellikle okullaşma noktasında bir etkisi olacağını değerlendiriyorum. Bu cazip eğitim kurumlarında aynı zamanda çocuklarımızın orada hem iyi vakit geçirmesi hem daha çok keyif ile eğitim alması sağlanacaktır. Biz de yeni dönem içerisinde bu çalışmalara ağırlık vereceğiz ve sizlerle daha çok işbirliği içinde olacağız.

 

Ama bizim hedefimiz; tekrar, tekrar söylüyorum; çocuklarımızın iyi bir insan, iyi vatandaş ve mutlu bir birey olarak yetişmelerini sağlamaktır.  Yoksa eğitim kurumlarına gönderdiğimiz ya da eğittiğimiz insanların eğer davranışlarında olumlu değişiklik yapamıyorsak eğitim yapmıyoruz demektir. O yüzden siz eğitimcilerimizden beklentimiz; sadece öğretim yapmak değil, insan davranışlarında olumlu değişikler yapmanızdır.  İnsan davranışlarında olumlu değişikler gerçekleşmiyorsa o zaman onun adı eğitim de değildir zaten.  Sizlerin bu konuyu daha iyi bildiğinize eminim.

 

Barıştan, kardeşlikten, huzurdan bahsedenlerin köy okullarına saldırmasını da burada bahsetmeden geçemeyeceğim. Bu ülkede barış barış deyip insanları katleden ve eğitim, fırsat eşitliği deyip okulları yakan ve binaların camlarını kırıp okullara zarar verenleri, milletimiz vicdanında mahkûm etmiştir ve edecektir bundan hiçbir kuşkunuz olmasın.

 

Hizmet gelmiyor, yatırım gelmiyor, Doğu, Güneydoğu geri kalıyor deyip iş makinelerini yakanların aslında ne kadar ikiyüzlü, sahtekâr ve alçak olduklarını bu millet net olarak biliyor. Ama herkes şunu bilsin; biz Muş’ta bunların hepsinin hesabını soracağız. Bizim yanımızda olanlarla, olmayanları da net bir şekilde ayırt edeceğiz, herkes bunu bilsin. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin imkânlarından, fırsatlarından istifade edip bu imkânları ve fırsatları hainlik yaparak kullananlara, bu ihaneti asla yaptırmayacağız. Her nerde olursa olsun hangi kurumda, hangi dağın başında olursa olsun bunun hesabını mutlaka soracağız. Ama vatandaşımızı can-ı gönülden kucaklayacağız, vatandaşımızın her daim yanında olacağız. O yüzden sizlerden beklentilerimiz okullarda siyaset yapmayın, yaptırtmayın. Okullar siyaset mekanları değildir, çocuklarımızın geleceğini karartmayın; bırakın onlar bu şehirlerde Vali olsunlar, Doktor, Öğretmen, mühendis olsunlar, iyi insan iyi vatandaş olsunlar. 10-12-15 yaşında çocukları terörize ediyorlar. Sokağa salanlar, ellerine Molotof verenler bilin ki Kürt halkının, bu bölgenin insanının düşmanıdır ve bu insanlara iyilik yapmıyorlar. Biz insanların eline kalem veriyoruz. Onlar ise Molotof atmayı, insanları öldürmeyi öğretiyorlar. Elbette Muşlu kardeşlerimiz bunu fark ediyor ve bizlere de gereken desteği verdiğini müşahede ediyoruz. Her gittiğimiz yerde halkımızın büyük bir teveccühü ile karşılaşıyoruz. Buradan da anlaşılıyor ki özellikle son yıllarda yapmış olduğumuz hizmet ve yatırımların bölge halkı üzerinde olumlu bir tesiri var, bunu açıkça söylemek istiyorum. Zaten kanlı terör örgütünü kudurtan şey de budur.

 

 

Değerli arkadaşlarım başta Milli Eğitim Müdürü olmak üzere bu konuda tüm emeği geçen Ar-Ge birimi, okul müdürlerimiz ve okullarımızda aslında görünmeyen kahraman öğretmenlerimize teşekkür ediyor, onlara görevlerinde başarılar diliyorum dedi. 


222222

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.