MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK EBEDİYETE İRTİHALİNİN 78. YIL DÖNÜMÜNDE MUŞ’TA TÖRENLERLE ANILDI

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK EBEDİYETE İRTİHALİNİN 78. YIL DÖNÜMÜNDE MUŞ’TA TÖRENLERLE ANILDI

Türkiye Cumhuriyeti´nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 78. yıl dönümünde İlimizde törenlerle anıldı. Hükümet Konağı önündeki törene; Sayın Valimiz Seddar Yavuz, Belediye Başkanı Feyat Asya, Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, protokol üyeleri, kurum müdürleri, askeri erkân, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

Anma töreni, Atatürk Anıtı´na çelenklerin sunulmasından sonra, saat 09.05´te Atatürk´ün ve aziz şehitlerimizin manevi huzurunda iki dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı okunmasıyla başladı.

 

Hükümet konağı önündeki törenin ardından protokol üyeleri ve vatandaşlar Muş Öğretmenevine geçtiler. Muş Öğretmenevinde günün anlam ve önemine binaen yapılan konuşmaların ardından, öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu.

 

Törende bir konuşma yapan Sayın Valimiz Seddar Yavuz; “Değerli mesai arkadaşlarım, kıymetli öğretmenlerim ve sevgili gençler;

 

20´inci yüzyılın ilk çeyreğinde ulusal ve uluslararası alanda büyük değişimlere neden olan Mustafa Kemal Atatürk´ü sonsuzluğa uğurlayışımızın üzerinden 78 yıl geçti.

 

O bir devlet adamı olduğu kadar bir halk adamı, halk adamı olduğu kadar da askeri bir deha idi. “Düşmanınız kimlerdir” diye soranlara, “Biz kimsenin düşmanı değiliz; yalnız insanlığın düşmanı olanların düşmanıyız!” demişti.

 

Bugün 10 Kasım; 10 Kasımların, sadece matem günü olmadığını, Atatürk’ün bize bıraktığı eserlerin zenginleştirilmesine ve yeni nesillere daha iyi anlatılmasına vesile olması en büyük arzumuzdur. 10 Kasımların Atatürk’ün hayatını, mücadelesini, milletimize kazandırdıkları ve kazandırmak istediklerini doğru anlama bakımından önemi çok büyüktür.

 

Sevgili Gençler;

 

Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete irtihalinin 78. Yılında, “Büyük Türkiye” yolunda hızla ilerleyen ülkemiz, demokratik hak ve özgürlükler alanında büyük mesafeler kat ederek güçlü ekonomisi ve istikrarlı büyümesi ile dünyanın en saygın ülkeleri arasında yer almıştır. Cumhuriyetimizin 100. yılını milat kabul eden Stratejik 2023 Vizyonuyla dünyanın en büyük 10 ekonomisi içinde yer almak için azim ve kararlılıkla hedefe ilerlemekteyiz.  2023 Vizyonunu gerçekleştirecek olan sizlersiniz. Türkiye Cumhuriyeti sizlerin omuzlarında yükselecektir.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü sonsuzluğa uğurlayışımızın 78´inci yılında, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşımızın tüm kahramanlarını bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyorum. Saygılarımla.” Dedi.

 

 

Anma etkinliği, Atatürk´ün sevdiği şarkıların seslendirilmesi ve Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan ‘Atatürk Konulu’ Resim Sergisinin gezilmesiyle sona erdi.


11-11-201611-11-201611-11-201611-11-201611-11-201611-11-201611-11-2016

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.