MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

CUMHURİYETİMİZİN 95. YILDÖNÜMÜ MUŞ’TA COŞKUYLA KUTLANDI

CUMHURİYETİMİZİN 95. YILDÖNÜMÜ MUŞ’TA COŞKUYLA KUTLANDI

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyetin kuruluşunun 95. yıldönümü kutlamaları 28 Ekim’de Muş Valiliği önünde bulunan Atatürk Anıtı önünde düzenlenen çelenk sunumuyla başladı.

 

Kutlamalar 29 Ekim Günü saat 9.00’da Valilik Makamında Valimiz Sayın Aziz Yıldırım’ın tebrikleri kabulü ile devam etti. Daha sonra kutlamaların yapılacağı Orman İşletme Müdürlüğü hizmet binası önüne geçildi. Burada gerçekleşen törene Valimiz Sayın Aziz Yıldırım, Milletvekili Mehmet Emin Şimşek,  Garnizon Komutanı Albay Atilla Terzioğlu, Belediye Başkanı Feyat Asya,  Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Mete,  Vali Yardımcıları Abdulkadir Okay ve Alper Çifçi, Milli Eğitim Müdür Vekili Metin Aksu, protokol üyeleri, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, askeri ve mülki erkân, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

 

Valimiz Sayın Aziz Yıldırım, Belediye Başkanı Feyat Asya ve Garnizon Komutanı Albay Atilla Terzioğlu halkı selamlayıp bayramlarını kutladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama mesajı okundu. Sayın Cumhurbaşkanımız yayınladığı mesajında; 

 

Aziz Milletim,

 

Ülkemizde ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ile bu gurur günümüzü bizimle paylaşan tüm dostlarımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını tebrik ediyorum.

 

Cumhuriyetimizin ilanının 95. yıldönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, İstiklal Harbimizin kazanılmasına ve yeni devletimizin kuruluşuna öncülük eden tüm kahramanlarımızı tazimle yâd ediyorum.

 

İlk Meclis’ten bugüne kadar, milli iradenin temsilcisi olarak ülkemizin kurtuluşu, gelişmesi, büyümesi, güçlenmesi için gayret sarf eden milletvekillerimize şükranlarımızı sunuyorum.

Bin yıllık vatanımız Anadolu topraklarının her karışında kanı ve alın teri olan tüm ecdada, şehitlerimize, gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

 

Terörle mücadelede ve 15 Temmuz’da hayatlarını kaybeden güvenlik güçlerimiz ile vatandaşlarımızın aziz hatıraları, milletimizin hafızasında ve devletimizin kimliğinde daima yaşayacaktır.

 

Ülkemizi “Muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarma” mücadelemizde ileri demokrasi ve güçlü ekonomi yönünde kat ettiğimiz her mesafeyi, şanlı geleceğimiz için yakılan bir ışık olarak görüyorum.

 

İstanbul’daki yeni havalimanımız da, işte bu ışıklardan biridir.

 

Selçuklu’dan Osmanlı’ya ve oradan genç Türkiye Cumhuriyeti’ne devreden tarihi süreklilik içinde süren büyük yolculuğumuzu, inşallah, 2023 hedeflerimizle taçlandıracak, 2053 ve 2071 vizyonlarımızla da bir üst seviyeye çıkartacağız.

 

Malazgirt’ten başlayıp son bir asırdır Çanakkale’de, Kut’ül Amare’de, Dumlupınar’da, Kıbrıs’ta devam eden zaferlerimizden, Suriye’deki insani duruşumuza kadar her gelişme, milletimizin asil duruşunun sembolleridir.

 

Türkiye’nin her başarısı, aynı zamanda insanlığın ortak vicdanındaki, bölgemizdeki ve dünyadaki tüm mazlumların, mağdurların yüreğindeki umutları besliyor, canlandırıyor, harekete geçiriyor.

 

İşte bu sebeple ülkemiz, dünyanın en büyük 17. ekonomisi olduğu halde, insani yardımlar konusunda milli gelire göre ilk sırada bulunuyor.

 

Herkesin kapısını ve kalbini kapattığı sığınmacılara evini ve yüreğini açan, insani sorumluluklarını bihakkın yerine getiren tek ülke Türkiye olmuştur.

 

Tarihe, mazlumlara sırtını dönen değil evini ve ekmeğini bölüşen, her konuda tercihini haktan ve adaletten yana kullanan bir ülke olarak geçmenin şerefi bize yeter.

 

Bu duruşumuzdan asla taviz vermeyecek, hiçbir engelin, hiçbir sabotajın, hiçbir oyunun bizi hedeflerimizden alıkoymasına müsaade etmeyeceğiz.

 

Bizler, 95. yıldönümüne vasıl olduğumuz Türkiye Cumhuriyetini ilelebet payidar kılmak için var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz.

 

Bu düşüncelerle bir kez daha 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı tebrik ediyorum. ”Dedi.

 

Program öğrenciler tarafından okunan şiirler ve halk oyunları gösterisi ile devam etti. Muş Valilik Mehteran Takımının gösterisi de kutlamaya katılanlardan tam not aldı.

 

Düzenlenen programda bir konuşma yapan Valimiz Aziz Yıldırım şunları söyledi.

 

“Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 29 Ekim 1923 tarihinde

“Türk Milleti’nin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare biçimi, Cumhuriyet idaresidir.” diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milleti’ne emanet edilmiş en büyük miras ve asla vazgeçilemez bir değerdir.

 

Dünyanın, bedeli en ağır toprakları olan Anadolu toprakları üzerinde bu büyük milletin cumhuriyet idaresi ile beraber, bağımsız, bir ve bütün olarak dünya durdukça yaşayacağına olan inancımı belirterek Cumhuriyet Bayramı’mızın 95. Yılını burada sizinle birlikte ve büyük bir heyecanla kutlamanın bahtiyarlığını yaşıyorum.      

        

Cumhuriyet, egemenliğin sadece millette olduğu bir yönetim şeklidir. Bu yetkiyi millet temsilcileri vasıtasıyla kullanır. Milletimiz, Cumhuriyetle birlikte milli bir devletin, onurlu, bağımsızca düşünebilen ve eşit haklara sahip olan yurttaşları haline gelmiş, devletin tek ve gerçek sahibi olmuştur.         

 

Devletimiz, Cumhuriyetin verdiği güç sayesinde uluslararası camiada önemli bir yere sahip olmuştur. Atatürk´ün hedef olarak gösterdiği çağdaş ülke olma yolunda laik, demokratik cumhuriyet rejimi ile büyük mesafe kat ettik. Cumhuriyet bize en önemlisi millet olma ve dünya milletlerinin onurlu bir üyesi olma bilincini kazandırmıştır.

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin 95 yıllık öyküsü bir başarı, bir uygarlaşma öyküsüdür. Bugün Türkiye, İslâm dünyasının tek demokratik ülkesidir. Dünyada yaşanan ekonomik krizlere rağmen dünyanın en büyük 20 ekonomisinden biri, bölgesinde büyük bir güç, büyük bir istikrar unsurudur.

 

Türkiye Cumhuriyeti demokratik anlayıştan taviz vermeden, Büyük Önder Atatürk´ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunda hızla ilerlemektedir. Buna hiçbir güç engel olamayacak ve Türkiye Cumhuriyeti devleti sonsuza kadar payidar kalacaktır.

 

Hak ve hürriyetlerden yoksun toplumların ayakta kalmaları ve yaşamaları mümkün değildir. Bu nedenle, bizlere ve gelecek nesillere düşen en önemli görev; Türkiye Cumhuriyeti´nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunmak, bir olmak, birlik olmaktır. 

 

Bu vesileyle; başta Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere canlarını vatan toprağı uğruna feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi ise minnet ve şükranla yâd ediyor;

 

Cumhuriyetin 95. Kuruluş yıldönümünü ve Cumhuriyet Bayramınızı tekrar en içten duygularımla kutluyorum. 

Selam ve saygılarımla.”Dedi.

 

Sayın Valimizin konuşmasının ardından kutlamalar, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere Sayın Valimiz ve protokol üyeleri tarafından ödüllerinin verilmesi ardından resmi geçit töreniyle sona erdi.

 

30-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-2018

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.