MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

CUMHURİYETİMİZİN 93. YILDÖNÜMÜ MUŞ’TA COŞKUYLA KUTLANDI

CUMHURİYETİMİZİN 93. YILDÖNÜMÜ MUŞ’TA COŞKUYLA KUTLANDI

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyetin kuruluşunun 93. yıldönümü kutlamaları 28 Ekim’de Muş Valiliği önünde bulunan Atatürk Anıtı önünde düzenlenen çelenk sunumuyla başladı.

 

Kutlamalar 29 Ekim Günü saat 9.00’da Valilik Makamında Sayın Valimiz Seddar Yavuz’un tebrikleri kabulü ile devam etti. Daha sonra kutlamaların yapılacağı İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü eski hizmet binası önüne geçildi. Burada gerçekleşen törene Valimiz Sayın Seddar Yavuz, Belediye Başkanı Feyat Asya, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Sönmez, protokol üyeleri, Kamu Kurum ve Kuruluş Müdürleri, askeri ve mülki erkân, şehit yakınları, gaziler, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

 

Sayın Valimiz Seddar Yavuz, Belediye Başkanı Feyat Asya, halkı selamlayıp bayramlarını kutladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasının ardından bir konuşma yapan Sayın Valimiz; “Göklerinde merhum Alparslan ve kutlu askerlerinin ruhaniyetinin dolaştığı kadim şehir Muş, Kahraman Muşlular, Selçuklu’yu, Osmanlı’yı ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kuran kutlu insanlar! Hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.

 

29 Ekim 1923’te kurduğumuz Türkiye Cumhuriyeti’nin 93. kuruluş coşkusunu ve heyecanını, en önemlisi de gurur ve iftiharını bugün 79 milyon hep birlikte idrak ediyoruz.

 

            93 yıl önce ilan edilen Cumhuriyetle birlikte, her alanda büyük atılımlar gerçekleştiren Türkiye Cumhuriyeti Devleti, geçen bu sürede, bulunduğu bölgede ve dünyada barış, huzur ve istikrarın kaynağı, ekonomik ve stratejik gücün odak noktası olmuştur.

 

Bilim ve teknolojide, kültür, sanat ve sporda her geçen gün daha da ön plana çıkan, kalkınmışlık ve gelişmişlik göstergeleri sürekli yükselen; Büyük Atatürk’ün En Büyük Eserim dediği Türkiye Cumhuriyeti Devleti, milletimizin azim ve kararlılığıyla sonsuza kadar yaşayacaktır.

 

Ülkemize içeriden ve dışarıdan müdahale ederek milli egemenliğimizi zedelemeye  ve millet iradesini ortadan kaldırmaya göz diken  mihraklar, milli iradenin yalnız ve yalnız Türk Milletine ait olduğunu pek çok kez  anlamışlardır. Milli varoluş mücadelemizi ve kutlu zaferimizin altında ezilenler, büyük bir kin ve nefret içinde Cumhuriyetin,  milletimize sağladığı milli birlik ve beraberliğimizi, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti”nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü  bozmaya yönelik çabalarını sürdürmektedirler. Ancak bilinmelidir ki bu necip millet her türlü şeraitin üstesinden gelmiştir ve gelecektir.

 

Son olarak emperyalist güçlerin güdümündeki bölücü FETÖ tarafından 15 Temmuz günü millet iradesine darbe vurularak ülkemiz işgal edilmek istenmiştir. Aziz Milletimiz Malazgirt ve Çanakkale ruhu ile tanklara, uçaklara ve silahlara vücudunu siper ederek dünyaya bu vatanın istila edilemeyeceğini bir kez daha göstermiştir. Biz, değerlerimize sahip çıktıkça Allahın izni ile bağımsızlığımızın timsali ay yıldızlı bayrağımız inmeyecek, şahadetleri dinin temeli olan ezanlar susmayacaktır.

 

Tarih boyunca dünyaya adaleti ve hakkı haykıran Ümmetin son kalesi olan Türkiye Cumhuriyeti, aziz milletimiz için olduğu kadar, başta gönül coğrafyamız olmak üzere dünyanın mazlum ve mağdur halkları için bir umut ışığıdır. 

 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulduğu günden bu güne geçen 93 yıllık sürede geçmişten gelen devlet kurma geleneği ve millet olma vasfı ile yine bölgesinde ve dünyada söz sahibi olmuş ve özellikle son yıllardaki atılımı ile ekonomide, sosyal yaşantıda muasır medeniyet çizgisini yakalamıştır. Bizler her gün artan bir azim ve gayretle; bilimde, teknolojide, kültür, sanat ve sporda gelişmişlik göstergelerini sürekli yükselterek Cumhuriyetimizi ilelebet yaşatma azmindeyiz. Sahibi bulunduğumuz Cumhuriyetin ve Devletin bekası için her birimiz tek tek çok çalışmalı, görev ve sorumluluklarımızı bir zorunluluk olarak değil; vatan ve millet sevgisiyle, aşk ve şevk ile yerine getirmeliyiz.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramı´nı yürekten kutluyor, başta milli mücadelemizin önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile bu uğurda canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimizi minnet ve şükranla selamlıyorum.” Dedi.

 

Sayın Valimiz Seddar Yavuz’un konuşmasının ardından öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu. Kutlamalar, Cumhuriyet koşusunda dereceye giren öğrencilere Sayın Valimiz ve protokol üyeleri tarafından ödüllerinin verilmesi ardından askeri bando eşliğinde gerçekleştirilen resmigeçit töreniyle devam etti.


02-11-201602-11-201602-11-201602-11-201602-11-201602-11-201602-11-201602-11-201602-11-201602-11-201602-11-2016

 

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.