MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çanakkale Zaferinin 104. Yıl dönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Programı Düzenlendi

Çanakkale Zaferinin 104. Yıl dönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Programı Düzenlendi

Tarihin en büyük kara ve deniz savaşı olan “Çanakkale Zaferi´nin 104. Yıldönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü” münasebetiyle ilimizde program düzenlendi. 

Tarihin gördüğü en büyük kara ve deniz savaşlarından biri olan Çanakkale Zaferi’nin 104. Yıl dönümü ve Şehitleri Anma programı Muş Öğretmenevi’nde Şehit Davut Karaçam Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi öğretmenleri ve öğrencileri tarafından düzenlendi. 

Öğretmenevin de düzenlenen Programa Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Garnizon Komutanı P. Alb. Atilla Terzioğlu, Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, Cumhuriyet Başsavcı Ömer Mete, Milli Eğitim Müdürü Metin İlci’nin yanı sıra askeri ve mülki erkân, kamu kurum ve kuruluşların müdürleri, siyasi parti ve STK temsilcileri katıldı.

Saygı duruşunun ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı. Şehitlikte bulunan Şehitlerin Makberine Sayın Valimiz Doç. Dr. İlker Gündüz ve Belediye Başkanı Feyat Asya tarafından karanfillerin bırakılması ve dua edilmesinin ardından buradaki program sona erdi. Daha sonra Muş Öğretmenevinde düzenlenen programa geçildi.

 

Muş Öğretmenevinde, Tarihin en büyük kara ve deniz savaşı olan “Çanakkale Zaferi´nin 104. Yıldönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü” münasebetiyle, Muş Davut Karaçam Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından anma programına düzenlendi. 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından program Tarih Öğretmeni Kenan Dönmez’in açılış konuşması ile başladı.

İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci; Çanakkale Zaferi, vatan topraklarını korumak için şahlanan bir milletin hür yaşama aşkının ibret verici bir mücadelesidir. 

Tarih boyunca, hürriyet ve bağımsızlığına düşkünlüğüyle temayüz etmiş milletimiz; her türlü zorluğa karşı durmuş, kanı, canı pahasına mücadele vermekten çekinmemiştir. Bu özelliğiyle hem esaret yüzü görmemiş, hem yaşadığı coğrafyada barış ve huzurun teminatı olmuş, hem de diğer mazlum milletlerin umudu olmuştur. Türk kadını da, Kurtuluş savaşında verdiği büyük mücadelede erkeği ile omuz omuza cephedeki yerini almış, düşmana karşı silahı ile çarpışarak, cepheye mermi taşıyarak, yaralı askerleri tedavi ederek, silah ve giyecek imal ederek vatanın kurtuluşunda ve bugünlere ulaşmamızda hak sahibi olmuştur. Bu vatan için canlarını seve seve veren şehitlerimiz, emsalsiz özverileriyle, milletimizin değerlerinin ne kadar sağlam ve güçlü olduğunu tarih boyunca kanıtlamışlardır.

Bu muhteşem ve müstesna vatan müdafaası, millet olarak vatan, millet, bayrak ve bağımsızlık aşkı ile birlikte yaşama ve yaşatma idealinin tezahüründen başka bir şey değildir.

Bugün bizlere düşen görev, şehitlerimizin kanlarıyla sulanan ve emanet edilen bu kutsal toprakları, aynı şuurla sahip çıkarak korumak ve bizden sonraki nesillere daha güvenli bir şekilde aktarmaktır.

Bir dirilişin ve şahlanışın anlamlı ifadesi olan 18 Mart Şehitler Günü vesilesiyle tüm aziz şehitlerimizi, gazilerimizi, milletimiz için, vatanımız için, bizi biz yapan, bir ve beraber yaşatan değerlerimiz için kendini feda etmiş kahraman ecdadımızı hürmet, minnet, şükran ve rahmetle yâd ediyorum dedi.

 Muş Milletvekili M. Emin Şimşek çıkarak günün anlam ve önemini anlatan konuşmalarını yaptı.

Son olarak Programda bir konuşma yapan Sayın Valimiz Doç. Dr. İlker Gündüzöz; “18 Mart bir zaferle sonuçlandı. Bu memleketin evlatlarının, doğudan-batıdan-kuzeyden ve güneyden Çanakkale’ye gittiğiniz zaman mezar taşlarını göreceksiniz. Orada Muş’tan da şehidimiz var, Ankara’dan da var, Diyarbakır, Kars, Trabzon ve ülkenin her yerinden. Vatan toprağı olmaktan çıkmış, kaybedilmiş topraklarda da yaşayan vatandaşlarımızdan, her taraftan bizim insanımız o dar alanda fedai can etmişler ve bugün kıyamete kadar istirahat ediyorlar. Şehit olarak düştükleri toprakta, onları mezar taşlarında ve kimisini de mezar taşı olmadan ziyaret etme imkânı buluyorsunuz. Onun için gerçekten Türk tarihinde, bizim tarihimizde çok ibret verici bir savaştır Çanakkale. 250 bin şehidi o kadar küçük bir alanda, çok az savaşta devletler yitirir, ülkeler yitirir. 250 bin şehidimiz bizim Çanakkale’de o boğazın sırtlarında yatmaktadır.

 

Bu ibret verici bir şey, onun için tüm çocuklarımızın, gençlerimizin Çanakkale’yi görmesi lazım. Çanakkale’yi gezdirmemiz lazım. Bunun yanında, ülke tarihinde belli yerler vardır; Milli değerleri ayakta tutan ve tarihten bir takım dersler çıkarabileceğimiz, Onlardan biri de aslında Muş ili sınırlarında; Malazgirt bu milletin Anadolu’ya girdiği ve Anadolu’yu kendine vatan ettiği Malazgirt. Malazgirt’i de tüm gençlerimizin, çocuklarımızın görmesi lazım. Onun için böyle ibret verici tarihte yerleri, tüm gençlerimizin ve çocuklarımızın görmesi için belirli programları da Muş Valiliğimizce başlatacağız.

 

Çok uzaklara gitmeye gerek yok. 15 Temmuz’da gördük. Bu memleketi parçalamaya yönelik eylemler zinciri yapıldı. İçeriden hainler, dışarıdan da işbirlikçileriyle, organizatörleriyle Türkiye’de bir takım olaylar çıkarmaya, hükümeti devirmeye, devleti yıkmaya yönelik eylemleri bu millet yine 104 yıl önceki ruhla şehit vererek, gaziler vererek engellemiştir. Öyleyse bu memleketin Çanakkale ruhu halen çok şükür devam ediyor. O gün salalar okundu ve salaların yankılandığı ortamda tüm milletimiz doğusunda, batısında ve kuzeyinde, güneyinde vatanına aynı yürekle sahip çıktı.

 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti; tüm vatandaşlarına eşit muamele eder, insan haklarının teminatı ve bir hukuk devletidir. Ama taraf olduğumuz hususlarda vardır. Bölücülere karşı, bu milletin tarafıyız. Evet, biz tarafız; bayrağı göklerden indirmeye çalışanlara karşı ay yıldızın tarafıyız. Bizi bu nokta da kimse taraf olmaktan alıkoyamaz. Şehitlere kurşun sıkan hainlere karşı, şehitlerimizin tarafıyız, gazilerimizin tarafıyız ve taraf olmaya da devam edeceğiz. Bu ruhla, bu memleket ve bu bayrak, bir bütün olarak, semamızda ay yıldız dalgalanarak inşallah devam edecektir. “ dedi.

 

Daha sonra program Öğrenci Korosu, Çanakkale Şehitleri şiirinin Sevgi Yaşar tarafından okunması ve Şehit Davut Karaçam Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencilerinin canlandırdığı Son Yoklama adlı tiyatro eseri ile devam etti.

             

              Çanakkale Zaferinin 104. Yıl dönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Programı Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz’ün Şiir, Resim ve Kompozisyon dalında dereceye giren öğrencilere Muş Milletvekili M. Emin Şimşek ile birlikte ödül vermesiyle sona erdi.

20-03-201920-03-201920-03-201920-03-201920-03-201920-03-2019

 

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.