MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÇANAKKALE ZAFERİ´NİN 103. YIL DÖNÜMÜ VE 18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ PROGRAMI DÜZENLENDİ

ÇANAKKALE ZAFERİ´NİN 103. YIL DÖNÜMÜ VE 18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ PROGRAMI DÜZENLENDİ

Tarihin en büyük kara ve deniz savaşı olan “Çanakkale Zaferi´nin 103. Yıldönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü” münasebetiyle ilimizde program düzenlendi.

Garnizon Şehitliğinde çelenklerin sunumuyla başlayan Anma törenine, Sayın Valimiz Aziz Yıldırım, Garnizon Komutanı Albay Cem Karoğlu, Belediye Başkanı Feyat Asya, Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, askeri ve mülki erkân, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, siyasi parti ve STK temsilcileri ile şehit aileleri ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunun ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı. Şehitlikte bulunan Şehitlerin Makberine Sayın Valimiz Aziz Yıldırım ve Belediye Başkanı Feyat Asya tarafından karanfillerin bırakılması ve dua edilmesinin ardından buradaki program sona erdi. Daha sonra Muş Kültür Merkezinde düzenlenen programa geçildi.

 

Muş Kültür Merkezide, Tarihin en büyük kara ve deniz savaşı olan “Çanakkale Zaferi´nin 103. Yıldönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü” münasebetiyle, Muş İlci İnşaat Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından anma programına düzenlendi.

 

Muş Kültür Merkezide düzenlenen programda konuşan Sayın Valimiz Aziz Yıldırım; “Bugün 18 Mart Şehitler Günü münasebetiyle siz değerli şehit aileleri ve gazilerimiz ile bir arada olmaktan onur ve gurur duyduğumu belirterek, hepinizi saygı ve muhabbetle selamlıyor, hoş geldiniz diyorum.

 

Bundan 103 yıl önce 18 Mart günü Çanakkale’de ecdadımız, millet olma şuuru ve iman gücü ile düşmana dur diyerek, Dünya tarihinde eşine az rastlanır kahramanlık mücadelelerinden biri olan ve tarihin akışını değiştiren ‘Çanakkale Destanını’ yazmıştır.

 

Vatanın her köşesinden kopup gelerek düşmanın karşısına dikilen ve ‘Çanakkale geçilmez’ diyerek canları pahasına bu toprakları savunan şehitlerimizin aziz hatırası, bugün de millet olma şuurumuzu canlı tutan en büyük ilham kaynağı olmaya devam etmektedir. Ayrıca şunu belirtmek isterim ki 18 Mart günü nasıl bir kahramanlık destanı yazılmışsa, Çanakkale’de ve Kurtuluş Savaşı’nda canlarını hiçe sayarak nasıl milli mücadeleye destek verilmişse üzerinde yaşadığımız topraklarda yani Muş’umuzda da bu toprakların evlatları 15 Temmuz gecesi aynı ruhla vatan ve millet aşkıyla meydanlara çıkıp hainlere dur diyerek duruşlarını sergilemişlerdir.

 

Şehitlik, vatanı ve milleti için canlarını seve seve vermeyi görev bilen vatan evlatlarının ulaştığı en yüce makamdır. Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’de şehitlik makamı için ‘Allah yolunda öldürülenlere siz ölüler demeyin, onlar ölüler değildir. Ancak siz onu bilemezsiniz’ buyurulmaktadır ve şehitlerin Peygamberlerden hemen sonra Cennet’e kabul edilecekleri belirtilmektedir. Ülkemizin bağımsızlığı ve bölünmez bütünlüğünün korunması uğrunda, huzur ve güven içinde yaşamamız ve vatanımıza hizmet etmek için canlarını feda ederek bu makama ulaşan evlatlarımızın her zaman gönlümüzdeki yerleri ayrıdır. Özgürce yaşadığımız vatanımızı, bastığımız her karış toprağı ve üzerimizde dalgalanan bayrağımızın varlığını aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize borçluyuz. Onların, vatan ve millet için yaptığı fedakârlığın değeri, hiçbir şeyle ölçülemeyecek kadar büyüktür.

 

Bu makama ulaşma sevdasıyla Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda, terörle mücadelede,  15 Temmuz darbe kalkışmasında gözlerini kırpmadan ölüme koşan vatan evlatlarının ve son olarak Zeytin Dalı operasyonunda kahramanlık sergileyen Mehmetçiklerimizin bizlere emaneti olan siz şehit aileleri ve yakınlarına her zaman kapılarımızın sonuna kadar açık olduğunu, her zaman başımızın üstünde yerinizin olduğunu belirtmek isterim. Biz bugün özgürce nefes alıyorsak 103 yıl önce son nefesini verenler sayesindedir.

 

Sözlerime burada son verirken, bu vatan ve millet için canlarını tereddüt etmeksizin vererek şehadet şerbetini içen tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Ruhları şad mekânları cennet olsun” Dedi.

 

Program öğrenciler tarafından hazırlanan şiir ve tiyatro gösterisinden sonra günün anlam ve önemine dair yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyelerinin verilmesinin ardından sona erdi.

 

19-03-201819-03-201819-03-201819-03-201819-03-201819-03-201819-03-201819-03-201819-03-201819-03-2018

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.