MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci Semineri Yapıldı

Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci Semineri Yapıldı

Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci Semineri Yapıldı

                       

            17-18 Mart 2016 tarihlerinde Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Toplantı Salonunda, Sungu Hürriyet İlkokulu Müdürü Mahmut Baskın tarafından Şubat 2016 itibarıyla atanan aday öğretmenlerin görev yaptığı okulların, okul müdürlerine “Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci Semineri”  verildi.

            Söz konusu seminerde okul müdürlerine, aday öğretmenleri yetiştirmek üzere seçilen danışman öğretmenlerin aday öğretmenleri mesleki açıdan yetiştirmeleri, ilgili çalışma programının hazırlanması, adayların her yönü ile öğretmenliğe hazır hale getirilmesi için gereken çalışmanın yapılması, her aşamada değerlendirmenin yapılarak eksikliklerini giderilmesi ile ilgili izlenilecek yol, takip edilecek metot üzerinde duruldu. Bunlarla ilgili doldurulacak formların nasıl doldurulacağı, ne zaman doldurulacağı ve kimin tarafından hangi formların doldurulacağı da tek tek gösterilerek üzerinde konuşuldu.

Şubat 2016 ‘ da ataması yapılan aday öğretmenler, 01 Mart 2016’ dan itibaren ilk 14 haftalık sürede okul içi ve okul dışı faaliyetlerde bulunduktan sonra 2 hafta okulda yapılacak mesleki eğitime tabi tutulmaları akabinde 10 haftalık Hizmet İçi Eğitimine alınacaklar.

 

NOT:  ÖNEMLİ

. UYGULAMA İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

1.      Bu süreç, eğitim kurumu yöneticisi ve danışman tarafından adaya verilecek çalışma programı doğrultusunda gerçekleştirilecektir.

2.      İl/İlçe millî eğitim müdürlükleri programın uygulanmasında çevre şartlarını ve eğitim imkânlarını dikkate alarak okul dışı faaliyetleri hafta içi uygun görülen günlere dağıtır.

3.      Eğitim öğretim döneminde, aday öğretmenler 16 hafta süresince haftada dört (4) gün sınıf ve okul içi uygulamalara, bir (1) gün okul dışı faaliyetlere katılır.

4.      Aday öğretmen, yetiştirme sürecinde çalışma programı çerçevesinde farklı günlerde farklı alanlardaki öğretmenlerin derslerini de izleyecektir.

5.      Rehberlik Araştırma Merkezlerine atanan öğretmenler izleme ve uygulama faaliyetlerini bu kurumlarda gerçekleştirirler.

 

6.      Bakanlıkça hazırlanan formlar okullar ve danışman öğretmenler tarafından kendi okul, sınıfı ve çevre şartlarına göre uyarlanarak kullanılabilir.


28-03-201628-03-201628-03-2016

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.