MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

6. Uluslar arası Arapça Yarışmasında Dereceye Giren Öğrenciler Sayın Valimizi Makamında Ziyaret Etti.

6. Uluslar arası Arapça Yarışmasında Dereceye Giren Öğrenciler Sayın Valimizi Makamında Ziyaret Etti.

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen, Akademi Lisan ve İlmi Araştırmalar Derneğince koordinasyonu yürütülen 6. Uluslararası Arapça Yarışmaları kapsamında İmam Hatip Liseleri Arapça Yarışması Türkiye yarı final ve finalleri Kayseri ilinde gerçekleştirildi. Kayseri´deki final yarışmalarında, il ve bölge elemelerini birincilikle geçerek ülke finalinde yarışmaya hak kazanan İmam Hatip Ortaokulları yarıştılar. “Videonu Çek Gönder” kuralı çerçevesinde yürütülen yarışmalara 81 ilden 1401 video katıldı. 917 İmam Hatip Ortaokulundan 8067 öğrencinin katıldığı yarışmalar, Arapça Şiir Okuma, Arapça Hikâye Canlandırma ve Arapça Çocuk Şarkıları kategorilerinde gerçekleştirildi. İl ve bölge elemelerini birincilikle tamamlayan 10’ar okul Türkiye Finallerinde Kayseri Kadir Has Kongre Merkezi’nde düzenlenen yarışmada yarıştılar. Arapça Şiir okuma dalında Muş Merkez Farabi İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Şeyma Orak Türkiye birincisi oldu. Yine yarışmada çeşitli derece alan Farabi İmam Hatip Ortaokulu’nun 11 öğrenci ve Sayın Vali Yardımcımız Zeliha UYAN, Milli Eğitim Müdürü Cevdet ARSLAN, Okul Müdürü Murat ÇELİK, Arapça Öğretmeni Cevat BAL, Sayın Valimiz Vedat BÜYÜKERSOY’u makamında ziyaret etti.

Sayın Valimiz Vedat BÜYÜKERSOY; ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirirken, “20-22 Mayıs 2015 tarihlerinde Kayseri Kadir Has Kongre Merkezinde gerçekleştirilen yarışmalarda, Türkiye genelindeki İmam Hatip Ortaokulları, Anadolu İmam Hatip Liseleri ve Uluslararası İmam Hatip Liseleri yarıştılar.  İlimizi temsilen yarışmaya giden Muş Farabi İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri, yarışmada güzel dereceler almışlardır.  Kızımız Farabi İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Şeyma Orak Arapça Şiir okuma dalında Türkiye birincisi olmuştur.  Ayrıca Arapça Çocuk Şarkıları dalında; Abdulkadir Özbey, Miraç Gündüz; Yunus Güvercin, Sinan Yentür, Halime Türk, Beyza Toplu ve Şeyda Demir bölge yarışmaları aşamasında bölge ikincisi ve Arapça Hikâye Canlandırma dalında ise Semanur Güler, Müberra Gülse Turhaner ve Şevval Buğda bölge yarışmaları aşamasında bölge üçüncüsü oldular. Hepsini tebrik ediyorum.

Arapça bilen insanımızın sayısının artmasını arzu ediyoruz. Bunun ülkemize de faydalı olacağına inanıyorum. Özellikle son yıllarda ülkemize gelen Arapçayı ana dili olarak konuşan kardeşlerimizin de Türkiye’ye faydalı olabileceği kanaatindeyim. Bazıları onların iade edilmesini düşünüyorlar. Onların sadece kardeşlik hukukunu görmezden geldiklerini değil, aynı zamanda Türkiye’nin kaçıracağı çok büyük fırsatlar olduğunu da ifade etmek istiyorum. Bu ülkede İngilizce bilenler kadar Arapça bilenler olsaydı, Türkiye’nin Arap Dünyasına olan ihracatı patlardı. Ben bundan sonra Arapça bilenlerin sayısı arttıkça Türkiye’nin en az Amerika, Fransa, İngiltere kadar Arap dünyasına ihracat yapabileceğine inanıyorum.  Bakınız bu maddi yönüdür. Bir de manevi yönü var. Manevi yönü,  maddi yönünden çok daha önemli.O da; Bizler İslam dinine inanmış insanlarız. Öyleyse İslam’ın kitabı olan Kuran-ı Kerimi anlayabilmemiz için Arapçayı öğrenmemiz gerekir.

 Şahsen ben Arapça bilmemenin üzüntüsünü yaşıyorum. Çocuklarımızın öğrenmesinden çok büyük mutluluk duyuyorum. Çok şükür ki Arap ülkeleriyle ticaret yapmayı artık irtica görmeyen vizyon sahibi insanlarımızın sayısı git-gide artmaktadır. Dinini öğrenmek için Arapça öğrenmenin mahsuru olabilir mi? Aksine ne kadar güzel bir şey. Etrafımızda yaşanan acı hadiselerin dinimizin iyi bilinmemesinden kaynaklandığı kanaatindeyim. Bu duygu ve düşüncelerle tüm öğrencilerimizin hepsini kutluyorum. Umuyorum ki; başarılı olduğunuz şiir, hikâye, canlandırma gibi alanların dışında da Arapçayı iyi düzeyde öğrenir ve topluma da faydalı olursunuz. Başarılarınızın devamını diliyorum.” Dedi.

            Daha sonra Sayın Valimiz Vedat Büyükersoy, dereceye giren öğrencilere çeyrek altın ve Türkiye 1.’si olan öğrencimize Laptop Bilgisayar hediye etti. Katkılarından dolayı Milli Eğitim Müdürü Cevdet ARSLAN, Okul Müdürü Murat ÇELİK, Arapça Öğretmeni Cevat BAL’a teşekkür ederek makamından uğurladı. 

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.