MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir kutlama programı düzenlendi.

Milli Eğitim Müdürü Enver KIVANÇ tarafından hükümet konağı önünde Atatürk anıtına çelenk sunumundan sonra program, Öğretmenevinde devam etti. Muş Öğretmenevi Konferans Salonu´nda devam eden 24 Kasım Öğretmenler günü programına Sayın Vali Yardımcımız Hasan TAŞ, Garnizon Komutanı Serhat ULUCAN, İl Emniyet Müdürü Engin KALOĞLU, Muş Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin YAVUZ, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet POLAT Belediye Başkan Vekili Muhterem BOZKURT, Milli Eğitim Müdürü Enver KIVANÇ, Protokol Üyeleri, Milli Eğitim Şube Müdürleri, okul müdürleri ve çok sayıda öğretmen ile davetli katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle Muş Öğretmenevi konferans salonunda sürdürülen programda, saygı duruşuna müteakip İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşma Vali Yardımcısı Hasan TAŞ tarafından yapıldı. İl Milli Eğitim Müdürümüz Enver KIVANÇ tarafından 24 Kasım Öğretmenler Günü'nün anlam ve önemi üzerine konuşma yapıldı. Milli Eğitim Müdürümüz Enver KIVANÇ Konuşmasında;

"Sayın Valim, Garnizon Komutanım, Sayın Belediye Başkanım, Değerli Öğretmenler, Kıymetli Katılımcılıar,

Bugün Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün millet mektepleri Başöğretmenliğini kabul buyurdukları 24 Kasım Öğretmenler Günü. Günümüz Kutlu olsun. Öğretmenlik mesleğini, öğretmenin toplumdaki yerini ve önemini belirtmek saygınlığını arttırmak, öğretmenler arasında sevgi, saygı ve dayanışma kuvvetlendirmek, mesleğe yeni başlayın aday öğretmenlerin mesleğe kabul törenlerini gerçekleştirmek ve emekli öğretmenleri sevgi ile anmak, mesleğini icra ederken çeşitli saldırılara maruz kalarak şehit düşmüş ve dünyadan ahirete irtihal etmiş öğretmenlerimizi rahmet ve saygı ile anmak amacıyla toplandık. Bu mutlu gün hepimize kutlu olsun.

 Bugün Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Atatürk'ün millet mektepleri başöğretmenliğini kabul buyurdukları 24 Kasım Öğretmenler Günü. Öğretmenlik mesleğini, öğretmenin toplumdaki yerini ve önemini belirtmek, saygınlığını artırmak, öğretmenler arasında sevgi, saygı ve dayanışma bağlarını kuvvetlendirmek, mesleğe yeni başlayan aday öğretmenlerin mesleğe kabul törenini gerçekleştirmek ve emekli öğretmenleri saygı ile anmak, mesleğini icra ederken çeşitli saldırılara maruz kalarak şehit düşmüş ve dünyadan ahirete göçmüş öğretmenlerimizi rahmet ve saygı ile anmak amacıyla toplandık, Bu mutlu gün hepimize kutlu olsun.

İnsan, ancak öğretmen sayesinde ahlakı, maneviyatı, bilgiyi beceriyi, medeniyeti öğrenebilir. Kültürün ve medeniyetin temelini eğitim öğretim oluşturur ve onun klavuzu da öğretmendir. Kültür ve medeniyet seviyesini yükseltmiş milletlerin en temel ölçüsü, öğretmen ve eğitime verdikleri değer ile anlaşılmaktadır. Yarınların daha aydınlık olması, muasır medeniyetin üstüne çıkma hızımız eğitime ve öğretmene verdiğimiz değer oranında olacaktır. Bunu başarmak için fedakârca çalışan öğretmenlerimize saygı ve şükranlarımı arz ediyorum.

Öğretmen, öğrencilerine ve bütün topluma aydınlanmada liderlik yapma misyonunun sahibidir. Bu nedenle sürekli kendini geliştirmeli, yenilikleri yakından takip etmeli, mesleğinin onurunu ve şerefini her zaman korumalıdır. Yaptığımız her iş ve hareket saygınlığımızı arttırmalıdır. Geleceğimizin teminatı olan yavrularımıza sevgi, şevkat ve hoşgörüyle yaklaşarak onların minik dimağlarına çağın gerektirdiği bilgileri nakış nakış işlerken onlardan sevgimizi hiçbir şekilde esirgememeliyiz, zira en çok sevilen öğretmen, en çok seven öğretmendir.

             Bu müstesna güne anlam ve önemi itibariyle bakıldığında öğretmene gösterilen sevgi ve saygının bir bakıma topluma verilen değerin de yansıması olduğu da asla unutulmamalıdır. Bu açıdan öğretmenler günü, fedakâr ve cefakâr öğretmenlerimizin değerinin bir kez daha düşünülüp onların milletimiz için değerinin hatırlandığı bir gün olması bakımından önemlidir. Öğretmenlik, insanlık tarihinin en önemli ve ölümsüz mesleğidir. Öğretmen, insanların kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayan, yaşamları boyunca kendilerine gerekebilecek bilgileri kazanmalarına yardımcı olan, yol gösteren ve topluma arkasını dönmeden toplumun sürekli önünde giden bir gönül eridir. Bundan dolayı da karşısına çıkabilecek zorluklar kendisini yıldırmayacaktır, yıldırmamalıdır.

Öğrenmek ve öğretmek bu dünya var oldukça önemini koruyacak ve öğretmenlik kutsal bir sanat olmayı daima sürdürecektir. Görevinizin her anını bu farkındalığın yarattığı bilinçle, hazla ve coşkuyla sürdüreceksiniz, bu itibarla mesleğe yeni katılan öğretmen arkadaşlarımıza aramıza hoş geldiniz diyor; emekli olan öğretmenlerimize bundan sonraki hayatlarında sağlık ve huzur temenni ediyor; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, şehit olup ahirete irtihal eden tüm öğretmenlerimize de Allah'tan rahmet diliyor sevgi ve saygılar sunuyorum."

 Yapılan konuşmaların ardından 'Öğretmene Vefa' konulu sinevizyon gösterimi yapılıp, Vali Yardımcımız Sayın Hasan TAŞ tarafından emekli öğretmenlere hizmet şeref belgesi ve plaket takdimi yapıldı. Ardından aday öğretmenler için yemin töreni düzenlendi. Daha sonra ise Muş Şehit Yücel Kurtoğlu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan şiir ve müzik dinletisi sahnelendi. Tören sonunda çeşitli kademelerde Resim, Şiir ve Kompozisyon alanlarında dereceye giren öğrencilere hediyeleri takdim edildi.

Programın sona ermesiyle birlikte Muş öğretmenevinde Muş Şehit Yücel Kurtoğlu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından  hazırlanan "Pandemi ve Eğitim" konulu resim sergisinin açılışı yapıldı ve konuklar tarafından ziyaret edildi.

24-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-2021

 

 

 

 

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.