MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI

           24 Kasım Öğretmenler Günü, Valilik önünde düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI

 24 Kasım Öğretmenler Günü, Valilik önünde düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Ardından, Öğretmen Evi´nde program düzenlendi. Vali Vekili Ercan Öter, Jandarma Komutanı Albay Osman Nuri Çevik, Belediye Başkan Vekili Aydın Özarslan, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fadime Balalioğlu, Baro Başkanı Av. Feridun Taş, Kamu Kurum Müdürleri, Mili Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.

Vali Vekili Ercan ÖTER yaptığı konuşmada; Öğretmenlik, dünyadaki en onurlu mesleklerin başında gelen ve bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar değerli, saygın ve onurlu bir meslektir. Nesli eğiten, adeta onlara şekil veren, yol gösteren müstesna bir mesleği icra eden eğitimcilerimizi kutluyorum.Dünyanın her yerinde elbette, öğretmen saygı değerdir ama bizim kültürümüzde, değerlerimizde, makam olarak çok daha farklı bir saygıya ulaşmıştır. Mensubu olduğumuz dinin Önderi Hz. Peygamberin “ İlim öğrenmek kadın, erkek her Müslümana farzdır.” Hadis-i Şerifi, yine Hz. Ali’nin “Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum.” Sözleri eğitime ne kadar önem verildiğinin yalnızca birkaç işaretidir.

    Bu düşünce ve duygularla, başta Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ülkemizin bugün geldiği noktada büyük emeği geçmiş bütün eğitimcilerimizi saygı ve minnetle anıyor, tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyorum dedi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Cevdet ARSLAN’da öğretmenlik mesleğinin önemine değindi. Millet Mekteplerinin açılışı ve Atatürk´ün Başöğretmenliği kabul tarih olan 24 Kasım, 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.  Bu gün de,  Öğretmenlik mesleğinin önemini vurgulamak ve öğretmenlerimizin problemlerini dile getirmek için iyi bir fırsattır. Emekli olan öğretmenleri saygıyla anmak ve yeni atanmış öğretmenlere mesleklerinin kutsal bilincine varmalarını sağlamak için bir fırsattır. Öğretmenler Günü,  fedakâr öğretmenlerimizin kıymetini bir kez daha düşünüp anlamamızı sağlayan önemli bir gündür.

            Öğretmen; insanları eğitmeyi ve öğretmeyi meslek edinen, eğitim kurumlarında çocuk ve gençlerin eğitim öğretimlerine rehberlik eden, yön veren ve yaşama hazırlayandır.                              M. Kemal Atatürk’ün: “Gelecek gençlerin, gençler ise öğretmenlerin eseridir.”  veya ’’Bir millet irfan ordusuna malik olmadıkça, savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, O zaferin kalıcı neticeler vermesi ancak irfan ordusuyla mümkündür’’. Sözleriyle öğretmenin önemini vurgulamaktadır.

            Öğretmen, bir bahçıvanın güllerine bakarkenki titizliğiyle öğrencilerini yetiştirir.  En güzel gülleri o yetiştirir adeta. Hiç yorulmadan, bıkmadan, usanmadan bahçesindeki güllere su verir gibi öğrencilerini hayta hazırlamak için çabasını gayretini esirgemez. Çünkü bilir ki bu çocuklar ülkemizin geleceğidir, bizim yarınlarımızın daha iyi olması için bu çocukların Milli Eğitimin amaçları doğrultusunda iyi yetişmeleri gerekir.  Öğretmen, öğrencilerinin üzerine titreyendir. Öğrencisinin gömleğinin düğmesi açılınca eliyle kapatan, alnı terleyince mendiliyle kurulayan, ayağına taş dokunsa üzülendir.  Kısaca öğretmen Annedir, babadır,  abladır, ağabeydir, arkadaştır.

             Tüten bacada, yükselen fabrikada, çözülen problemde hep öğretmenin emeği, onun göz nuru vardır. Fabrika onunla çalışır toprak onunla yeşerir, istikbal onunla aydınlanır. Kısacası öğretmen; Yunus’ta “gönül”, Karacaoğlan’da “sevda” dır. Öğretmen; Mehmet Akif’te “yürek”,  Köroğlu’nda “mertlik”, Ahi Evren’de ”doğruluk ”tur. Dadaloğlu’nda “cesaret”,  Ahmed-i Hanide ilim,  Atatürk’te “bilimsel düşünme” ve Âşık Veysel’de tüm “Anadolu ”dur.

             Kıymetli meslektaşlarım; İlk emri oku’ yla başlayan dinin mensupları olan bizler, bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum sözünün verdiği sorumlulukla, sahip olduğumuz bu ulvi mesleğin mensupları olarak mesleğimizin kıymetini bilip, elimizden olan bu imkânı ve fırsatı en iyi şekilde değerlendirip geleceğimizi en iyi şekilde inşa etmeliyiz.

             Bu gün vesilesiyle bütün öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlar, sağlık ve esenlikler dilerim. Emekli öğretmenlerimize sağlıklı yıllar dilerken,  şehit öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum dedi. 

 

Genç öğretmenizin konuşmalarından sonra, Emekli öğretmenlerimizden Efendi SAV ise; Öğretmenlik, insanlık tarihinin en önemli ve ölümsüz mesleğidir. Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal, gaye ve bir hizmet mesleğidir dedi.

Yurdumuzun en ücra yerleşim birimine kadar ilim ve irfan meş’alesini götürüp tutuşturan, tarihimizi, mazimizi, kültürel değerlerimizi gerçek manada anlatan, her makam ve mevkideki insanın üzerinde hakkı ve emeği bulunan, yetişecek olan nesillerin gönüllerini Yunus Emre’nin insanlık sevgisi ile nakış nakış işlemeye özen gösteren öğretmenlerimizin bu güzel gününü yürekten kutluyorum dedi.

Yapılan konuşmaların ardından göreve yeni başlayan öğretmenler yemin etti. Program Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi öğrencilerinin  müzik sunumu ve çeşitli dallarda düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğretmenlere ödüllerinin verilmesi ile sona erdi.

 

Anadolu Lisesi Müdürü ve öğretmenleri 24 Kasım öğretmenler günü çerçevesinde, İl Milli Eğitim Müdürümüz Cevdet Arslan’ı makamında ziyaret ederek, çiçek takdim ettiler. İl Milli Eğitim Müdürümüz Cevdet Arslan ziyaretten dolayı duygulandığı ifade ederek, tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutladı. 

2222

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.