MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

12 MART İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ

12 MART İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ

Muş Öğretmenevi Toplantı Salonunda, Muş Merkez Vali Adil Yazar Ortaokulu tarafından “12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma programı düzenlendi.

 

Muş Öğretmenevinde düzenlenen programa; Sayın Valimiz Seddar Yavuz ve eşi Selda Yavuz Hanımefendi, Belediye Başkanı Feyat Asya, Garnizon Komutanı Albay Aytaç Öztekin, Vali Yardımcıları Abdulkadir Okay ve Ali Sakar, Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, İl Jandarma Komutanı Albay İsmail Şahin, kurum-kuruluş müdürleri, STK temsilcileri, basın mensupları ile çok sayıda öğretmen, öğrenci ve davetli katıldı.

 

İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşuyla başlayan program günün anlam ve önemimi belirten konuşmalarla devam etti.

 

Düzenlenen programda konuşan Sayın Valimiz Seddar Yavuz; “İlimizin değerli yöneticileri, çok değerli öğretmen arkadaşlarım ve sevgili öğrenciler, öncelikle hepinizi sevgiyle selamlıyorum. Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle, minnetle ve şükranla anıyorum, mekânı cennet olsun.

 

Bazı milli marşlar, sadece istiklalini, bağımsızlığını ifade ederken, bizim istiklal Marşımız, bir milletin kodlarını, geleceğini ifade eder. Yani, nereden geldiğimizi, nereye gideceğimizi, nasıl bir insan olmamız gerektiğini, imanımızı, ihlasımızı, dinimizi, mücadelemizi, şehit ve gazilere verdiğimiz önemi anlatır. O yüzden istiklal marşımızın çocuklarımız, gençlerimiz ve milletimizin her bir ferdi tarafından sadece sözlerini ezberlemek için değil, mutlaka özüyle anlaşılmalı ve hayatımızın bir parçası haline getirilmelidir.

 

Üzülerek ifade etmem gerekir ki, 150 yıldır Batı’yı kutsayan İslam Dünyası, Batının vahşiliğini, alçaklığını son dönemlerde bir kez daha görüyor, tecrübe ediyor ve hatta hayal kırıklıkları yaşıyor. Oysa biz batının bir medeniyet timsali olmadığını, tek dişi kalmış canavar olduğunu, bütün zenginliğini mazlum milletleri sömürerek, onları katlederek elde ettiğini biliyoruz. İşte, dün de bu barbarlıklarını bir kez daha ortaya koydular. Ülkemizin Dışişleri Bakanını bütün diplomatik nezaket kurallarına aykırı olarak ülkelerine almamış daha sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Sayın Hanımefendiyi zorbalıkla ve asla diplomatik kurallara uymayan bir barbarlıkla sınır dışı ettiler. İşte, batının gerçek yüzü hep bu olmuştur, bu olmaya devam edecektir. Çözüm, bizim el ele, gönül gönüle, yeni baştan bir araya gelmemiz ve bu vahşi batıya karşı 1000 yıldır olduğu gibi tekrar bir şahlanışa geçmemizdir. Emperyalist batı finali bizimle yapmayı istiyor. Komşu ülkelerimizde yaptıklarına hepimiz şahidiz. Ne zaman uyanacağız ve ayağa kalkacağız daha zamanı gelmedi mi? Uyanın artık ve ayağa kalkın.

 

Sevgili gençler,  sizlere güveniyoruz, kendinizi iyi yetiştirin, medeniyetinizi, dininizi, tarihinizi ve kültürünüzü iyi öğrenin. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı, Başbakanı, Bakanı, Valisi siz değerli Muşlu gençlerimiz olsun.

 

Bu duygu ve düşüncelerle başta milli şairimiz merhum Mehmet Akif Ersoy’u,  Kurtuluş Savaşımızın kutlu komutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve bu vatanın bize kazandırılmasında emeği geçen tüm şühedayı ve gazilerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla anıyorum.” Dedi.

 

            Program Sayın Valimizin konuşmalarından sonra Mehmet Akif Ersoy’un hayatını anlatan Sine vizyon gösteriminin ardından günün anlam ve önemine belirten şiir, marş ve oratoryonun sunulmasıyla devam etti. Program Vali Adil Yazar Ortaokulu öğrencilerinin hazırlamış olduğu Mehmet Akif Ersoy konulu resim sergisinin gezilmesinin ardından sona erdi.

13-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-2017

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.