MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

12 MART İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜ VE M.AKİF ERSOY ANILDI

12 MART İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜ VE M.AKİF ERSOY ANILDI

İstiklal Marşı’nın Kabulü ve M.Akif Ersoy’u anma programı Kültür Merkezinde düzenlendi. Programa; Sayın Valimiz Vedat Büyükersoy, Belediye Başkanı Feyat Asya, Garnizon Komutan Vekili Binbaşı Bülent Araz, Vali Yardımcısı Ali Sakar ve kurum müdürleri ile çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı.


            Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Namık Kemal Yatılı Bölge Ortaokulu tarafından hazırlanan program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Namık Kemal YİBO Sosyal Bilgiler Öğretmeni Soner Küçükdanacı’nın günün anlamını belirten konuşmasıyla devam etti.


            Burada Sayın Valimiz Vedat Büyükersoy;“Milleti’nin bağımsızlığa ve kutsal değerlerine olan inancını destanlaştıran İstiklal Marşımızın 94. yıl dönümünü kutluyoruz.

            Milli şairimiz Mehmet Akif’in, vatan toprakları işgal altındayken kaleme aldığı İstiklal Marşı; milli mücadele ruhunu, Türk Milleti’nin vatan sevgisini, bağımsızlığa olan tutkusunu en güzel biçimde yansıtmaktadır. Mehmet Akif Ersoy, "Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın" derken verilen mücadelenin zorluğunu ifade etmiştir. İstiklal Marşı, Türk insanını, Atatürk önderliğinde, tarihin akışını değiştiren bir kahramanlık destanının anlatımıdır.

            Bu duygu ve düşünceler ile başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal Marşı’mızın yazarı Mehmet Akif Ersoy ve tüm kahraman şehitlerimize Allah´tan rahmet diliyor, onları minnetle anıyoruz. Bu anlamlı günün yıl dönümünde programı hazırlayan, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

 

            Düzenlenen program öğrenciler tarafından şiirlerin okunması, oratoryonun sergilenmesinin ardından günün anlam ve önemini belirten şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

 

222

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.