MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yeni Eğitim-Öğretim Yılımız Hayırlı Olsun

         2014-2015 eğitim öğretim yılı İlköğretim Haftası 8.30:da Atatürk büstü önüne Milli Eğitim Müdürü Sn. Cevdet ARSLAN’ın çelenk koymasıyla başladı.
Yeni Eğitim-Öğretim Yılımız Hayırlı Olsun

2014-2015 eğitim öğretim yılı İlköğretim Haftası 8.30:da Atatürk büstü önüne Milli Eğitim Müdürü Sn. Cevdet ARSLAN’ın çelenk koymasıyla başladı.

 Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmene Hizmet, Sosyal ve Kültürel Faaliyetler Daire Başkanı Muhittin YILMAZ ’da tören alanında hazır bulundu.

          Merkez Hikmet Ulubay İlkokulu -Ortaokulunda yapılan törende İl Müdürümüz Sn. Cevdet ARSLAN yaptığı konuşmada;

 

2014-2015 eğitim öğretim yılımız bugün 15 Eylül 2014 Pazartesi günü başladı. İlköğretim haftasını tebrik eder, yeni eğitim öğretim yılı öncelikle ailelerimiz olmak üzere öğrencilerimize, eğitim camiamıza ve Ülkemize; hayırlar, iyilikler, güzellikler ve başarılar getirmesini diler huzurlu, sağlıklı ve başarılı bir yıl temenni ederim.  

     İlimizde 698 okul ve 4.199 derslikte (350´si yeni) 135.688 öğrencimiz 5.000 öğretmenimiz nezaretinde ders başı yaptık bugün. İlimizde derslik başınaİlköğretimde: 33, Orta Öğretimde: 28, Mesleki ve Teknik Eğitim: 30 öğrenci düşmektedir.     

     Okulların açılması, ailelerimizin tatlı heyecanı yanında biz eğitimcilerde, öğrencilerimize kavuştuğumuz için mutluluk yaşamaktayız. Çocuklarımıza bilgi öğretmek, bilgilerini arttırmak onları ailelerine, çevrelerine vatanına, milletine faydalı birer fertler olarak yetiştireceğimiz eğitim yuvalarımız açıldığı için mutluyuz. ‘’Bilgi kuvvettir, bilgili olan güçlü olur’’ Atasözüne istinaden çocuklarımızı ayakları üzerinde duran güçlü bireyler olarak yetiştireceğimiz için mutluyuz.

      Okul çocuklarımıza, insanı insan yapacak insanlık vasıflarının kazandırılacağı, sevginin, hoşgörünün, çağdaşlığın, medeniyetin öğretileceği, her gün bir adım daha ilerlemenin, biraz daha gelişmenin yaşanacağı alanlar olduğu için önemlidir. Milletimizin, muasır medeniyetler seviyesine çıkacağı, geçmişte olduğu gibi, medeniyetlere beşiklik yapmasının yolunun; Okullarımızda eğitim ve öğretimle olacağı için okullarımızı önemsememiz, eğitime gerekli ilgi ve alakayı göstermeliyiz. Okul yönetici ve öğretmenlerimiz Ailelerimizin de desteğiyle çocuklarımızın gelişiminde ve başarının artırılmasında hep beraber çalışarak önemli mesafeler alacağımıza inancım tamdır.        

 

 

 

     

     Cumhuriyetin ilk yıllarında başlatılan okullaşma ve okuma-yazma seferberliğine rağmen hala istediğimiz seviyeye gelememişsek, tüm vatandaşlarımızı vatandaşlık bilgileriyle donatamamışsak daha çok çalışmamız gerekmektedir. O halde; 5 yaş çocuklarımızı Anaokuluna, 6 yaş ve üstü çocuklarımızı İlköğretim okullarımıza mutlaka kaydettirelim ve okuryazar olmayan vatandaşlarımızı Halk Eğitim merkezlerine yönlendirmek üzere asgari vatandaşlık bilgileriyle donatılmalarını sağlayıp toplumsal bilgi kültür seviyemizi yükseltelim. Bilgi öğrenme iyiyi kötüden doğruyu yanlıştan ayırmayı sağlar ve genel olarak eğitim/öğretim kültürel zenginlik suç oranını da azaltır. Dolayısıyla ’’Eğitim/öğretim davası toplumsal huzurun sağlanması, insan olma, Millet olma davasıdır.’’   

     İki günü eşit olan, ziyandadır felsefesiyle; ‘’Sürekli gelişim sürekli iyileşme ”den hareketle, fiziki şartlar ne olursa olsun idareci ve öğretmenlerimizle eğitim/öğretim seviyesini yükseltmeyi kendimize dert edinmişiz. Dert edinilen bir konuda başarı mutlaka geleceğine inanıyoruz ve ilimizde başarıyı mutlaka yükselterek çocuklarımıza en iyi eğitimi verip onları bir üst eğitime hazırlamanın mutluluğunu yaşayacağız.  Atatürk; “Eğitimdir ki bir milleti ya hür bağımsız kılar, yâda gelişmiş milletlerin esaretine terk eder.” diyerek eğitim önemini vurgulamışlardır.

 

     Bu kadar hayati bir öneme haiz konuda inanıyoruz ki Milletimiz ve Yöneticilerimiz bu konuyu yeterince önemser, eğitimcilere, öğrencilerimize ve Okullarımıza gereken önemi verirler. Güzel günler İlimizin ve Ülkemizin olması dileklerini sundu.

33333333332222222222

İstasyon Caddesi Atatürk Bulvarı Hükümet Konağı Kat 3 Merkez / MUŞ - (436) 212 35 83 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.