Haberler SEVGİ VE SAYGI TEMALI DEĞERLER EĞİTİMİ BAŞARI BELGELERİ SAHİPLERİNİ BULDU

SEVGİ VE SAYGI TEMALI DEĞERLER EĞİTİMİ BAŞARI BELGELERİ SAHİPLERİNİ BULDU

 İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen “Değerler Eğitimi” kapsamında okullarımızda her ay; Kardeşlik, Doğruluk, Adalet, Temizlik, Sevgi, Saygı, Yardımlaşma, Aile, Hoşgörü ve Sabır gibi farklı bir milli, manevi ve evrensel değer işlenmektedir

              İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen “Değerler Eğitimi” kapsamında okullarımızda her ay; Kardeşlik, Doğruluk, Adalet, Temizlik, Sevgi, Saygı, Yardımlaşma, Aile,  Hoşgörü ve Sabır gibi farklı bir milli, manevi ve evrensel değer işlenmektedir. Şubat ayı konusu olan Sevgi ve Saygı değeri okullarımızda büyük bir titizlikle işlenmiştir. Bu evrensel ve insani değerler öğrencilerimize benimsetilmeye çalışılırken, okullardan gelen teklifler doğrultusunda Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Değerler Eğitimi Ödül Yönergesi’ndeki kriterler esas alınarak, bu bağlamda en iyi çalışmaları yürüten okul, öğrenci ve veliler tespit edilmiştir.

              Değerler Eğitimi Ödül Komisyonu tarafından yapılan değerlendirmede Sevgi ve Saygı değerini en iyi uygulayan okul olarak Muş İMKB Anadolu Lisesi seçildi. Bu ayın değeri ile ilgili olarak; okulda Sevgi ve Saygı temalı panolar oluşturuldu, temaya uygun sözler ve afişler asıldı, slogan yarışması düzenlendi. Ayın değeri ile ilgili Milli Eğitim Müdürlüğünün de uygun gördüğü kitapların okunması tavsiye edildi. Sevgi Değerine uygun olarak Yunus EMRE ayın şahsiyeti seçildi, bir slayt gösterisi hazırlandı ve okul öğrencileri tarafından Milli Eğitim Müdürümüz Ali TATLI’ya sunuldu, ayrıca öğrencilere seyrettirildi.  Milli Eğitim Arge birimi tarafından hazırlanan sınıf içi etkinlikler uygulandı ve ayın değeri ile ilgili kıssadan hisseler sınıf temsilcileri tarafından öğrencilerle paylaşıldı. Sevgi ve Saygı değeriyle ilgili örnek davranışlar hakkında öğretmenler tarafından bilgilendirilme yapıldı ve Hz. Muhammed, Yunus Emre, Mevlana gibi örnek şahsiyetler hakkında tanıtıcı bilgiler verildi. Okul öğrencilerinin katılımıyla kısa film çekildi ve seminer salonunda öğrencilere izlettirildi. Ayrıca Yunus Emre’nin şiirinin de bulunduğu kısa bir mektup hazırlanarak Milli Eğitim Müdürlüğüne ve okul öğretmenlerine dağıtıldı.

              Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Ali TATLI Değerler Eğitimi ödül programı kapsamında yapmış olduğu açıklamada;

Yunus Emre, Mevlana, Hacı Bektaşı Veli gibi değerler,  Anadolu Medeniyetinin ürünleri olup, dünya çapında sevgi ve hoşgörünün timsalidirler. Bu temel değerlere sahip bireylerin sayısını çoğaltmak bizim amacımızdır. Yaptığım bir yurtdışı seyahatinde elinde Mesnevi olan bir öğretmene sorduğumda “ben öğretmenim sevgi ve saygıdan bihaber insan yetiştirilir mi?” cevabını alınca yurdumuzun sahip olduğu değerlerin ne kadar yüce olduğunu anladım. İl Milli Müdürlüğümüzce yürütülen değerler eğitiminin hem okulda, hem de ailede daha sağlıklı yürümesi ve verimli olabilmesi için bütün eğitim çalışanlarının ve velilerin gerekli hassasiyeti göstermeleri gerektiğini vurguladı.

             İl Milli Mğitim Müdürümüz Sn. Ali TATLI, Değerler Eğitimi  Ödül Yönergesi esas alınarak yapılan değerlendirmede İMKB Anadolu Lisesi’nden Atakan BAYIR, Çöğürlü İlkokulu’ndan Hayrunnisa TEKİN ve Hikmet Uluğbay Ortaokulu’ndan Ayşe Sanem
AKAR adlı öğrencilerimize yaptıkları çalışmalar ve katkılarından dolayı, Değerler Eğitimi Öğrenci Onur Belgesi  verdi.  Hikmet Uluğbay ortaokulu okul aile birliği başkanı Ekrem ÖZKAN bu ayın değeri ile ilgili velilerin bilinçlendirilmesi çalışmalarından dolayı Milli Eğitim Müdürü tarafından Değerler Eğitimi Onur Belgesi ile onurlandırdı.

 

Ekrem ÖZKAN´ ın Makalesi

 

Ayşe Sanem AKAR´ ın Kompozisyonu

 

2 

 

2 

 

2

 

2

 Yayın:25.03.2013 - Güncelleme:26.03.2013 - 10:23 - Görüntülenme:1034