MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

REHBER ÖĞRETMENLERE YÖNELİK EĞİTİM

     Muş Milli Eğitim Müdürlüğü Rehber Öğretmenlerini 5 Günlük eğitime aldı . 08-12 Eylül 2014 tarihleri arasında eğitim devam edecektir.
REHBER ÖĞRETMENLERE YÖNELİK EĞİTİM

Muş Milli Eğitim Müdürlüğü Rehber Öğretmenlerini 5 Günlük eğitime aldı . 08-12 Eylül 2014 tarihleri arasında eğitim devam edecektir.

 

PROJE ADI: Rehberlik Hizmetlerinin Geliştirilmesi

REFERANS NO:TRB2/14/TD/0018

HİBE SAĞLANAN KURUM: DAKA

EĞİTİM TARİHİ: 8‐12 Eylül 2014

EĞİTİMİN İÇERİĞİ VE AMACI: WISC‐R Zeka testini uygulama, sonuçlarını değerlendirme ve raporlama konusunda yeterlilik kazandırmak.

TESTİN TANITIMI: Wısc‐r testi Türkiye ‘de standardizasyonu yapılmış en çok kullanılan zeka testidir. 6‐16 yaş arasıçocuk ve ergenlere uygulanmaktadır.

PROJENİN İÇERİĞİ: Milli Eğitim Müdürü Sn Cevdet ARSLAN Açılış konuşmasında “Öğrencilere etkili ve verimli bir rehberlik hizmeti sunabilmenin temel koşullarından biri onları çeşitli yönleri ile tanımaktır. Öğrencinin fiziksel ve kişisel özellikleri, yetenek ve ilgileri, güçlü ve zayıf yönleri, başarı durumu, amaç ve beklentileri, ailesel özellikleri vb. yönleri hakkında edinilecek bilgiler ona verilecek psikolojik yardım hizmetlerinin niteliğini ve önceliğini belirleyecektir. Bu nedenle öğrenciyi tanıma hizmetleri, doğrudan öğrenciye dönük bilgilendirme, yöneltme ve yerleştirme, izleme ve psikolojik danışma hizmetlerinin niteliğindedir. Bir okul ortamında, ortaya çıkabilecek sorunlar genellikle öğrenme süreci ile ilgili olduğundan, öğrencinin öğrenme gücünü, eğitime verdiği önemi ve çeşitli konulara karşı ilgisini bilmek gerekir. Ayrıca, anne-babası, öğretmenleri ve arkadaşları ile iyi iletişim kurabilme, geleceği planlayabilme gibi konularda yardımcı olabilmek, bireyin değerlerini ve çeşitli kişilik özelliklerini de bilmeyi gerektirir. Bireyi tanıma çalışmaları, gözlem test gibi bireyi dıştan değerlendiren ve görüşme, psikolojik danışma, envanter, otobiyografi gibi tekniklerle elde edilen verilerin çözümlenmesi, sentezi ve sonuçların bireye iletilmesi ile ilgili işlemleri içerir.”

 

Konuşmasına Devam eden ARSLAN “Bu noktadan meseleye bakılınca ülkemizde kullanılan yetenek ve zeka testleri arasında geçerliği ve güvenirliği en yüksek olan Wisc-r Zeka Testinin uygulanması gerekmekteydi. Bu da uzmanından eğitim almakla iyi uygulanabilmektedir. Bu nedenle ARGE birimimiz bu ihtiyacı proje yazarak karşılamıştır. Projemiz DAKA dan aldığı destekle Projemiz ile Rehber Öğretmenlerimizden; 60 kişiye 5 gün süre ile toplamda 40 saat olarak PDR Uzmanı Fazıl TATAR tarafından eğitimler başlamıştır. Rehber öğretmenlerimizin öğrenci tanılama becerilerinin geliştirilmesi temel önceliğimizdir. Bununla öğrencilerin, süreçlerin ve kaynakların etkili bir biçimde yönetilmesini sağlamak ve onların temel bilgi ve becerilerinin yanında daha önemlisi olan öğrencilere yaklaşım tutumlarını geliştirmek genel hedefimiz olmuştur. Sonuçta; İlimizde Rehberlik Hizmetleri etkinleştirilerek eğitimin kalitesi iyileşecektir.” Dedi.

2222


İstasyon Caddesi Atatürk Bulvarı Hükümet Konağı Kat 3 Merkez / MUŞ - (436) 212 35 83 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.