MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

OKULLAR UYUM EĞİTİMİ İÇİN AÇILDI

             8 Eylül Pazartesi başlayan uyum eğitimiyle ilgili İl Milli Eğitim Müdürümüz Cevdet ARSLAN yaptığı açıklamada; Anasınıfı, birinci sınıf ve beşinci sınıf öğrencilerimiz için zil erken çaldı.
OKULLAR UYUM EĞİTİMİ İÇİN AÇILDI

           8 Eylül Pazartesi başlayan uyum eğitimiyle ilgili İl Milli Eğitim Müdürümüz Cevdet ARSLAN yaptığı açıklamada; Anasınıfı, birinci sınıf ve beşinci sınıf öğrencilerimiz için zil erken çaldı. Okula uyum amacıyla bu çocuklarımız bir hafta erken okula başlamışlardır.  Çocuklarımız ilk günler, yeni ortamlar, yeni bir yaşantı, farklı çevreler karşısında heyecan ve endişelenebilirler.  Okulun ilk günlerinde, ailelerinden ayrılmak istemeyen çocukların ısrarı karşısında direnen anne babalar, çocukların okula uyumunu daha da zorlaştırmaktadır. Eğitim başlamadan okulun ziyaret edilmesi, çocuğun öğretmenle tanıştırılması; okul alış verişine çocuğun dâhil edilmesi ve okul süreci hakkında bilgilendirilmesi kaygıları azaltacaktır. Her zaman olduğu gibi Okul-aile işbirliği bu sürecide kolaylaştıracaktır.

            Aile toplumun en küçük sosyal birimidir. Küçük bir dünyadan, daha büyük bir çevreye adım atan çocuklarımızın bu değişiklik karşısında göstereceği tepkiler, aslında doğal bir tepki ve reflekstir. Çocuğun eğitim öncesi yaşantısı, daha rahat kuralları olan esnek bir yaşantı olduğunu vurgulayan müdürümüz Cevdet Arslan, anne-babaların, çocuklarını, okul kuralları ve okul kültürü hakkında bilgilendirmesi, çocuğun okul ortamına uyumunu kolaylaştıracağını söyledi. Her çocuk farklı bir dünyadır. Onlarca farklı dünyadan bir sınıf veya ortak bir ruh oluşturmak kolay değildir. Bu süreçte anne ve babalar, öğretmene destek olmalı ve öğretmenin çocuğu daha iyi tanıması için, çocuk hakkında öğretmeni bilgilendirmelidir. Çocuk, okula başladığında, ailesinin kendisini terk ettiği hissine kapıla bilir. Bu his karşısında, aile bireyleri sabırlı hoşgörülü ve olgun davranışlarla bu süreci en iyi şekilde öğretmenlerimizle beraber yönetmelidirler.

             Uyumun, sadece, anasınıfı ve birinci sınıflarla alakalı olmadığını vurgulayan Arslan Anasınıfına, birinci sınıfa ya da ortaokula, liseye hatta üniversiteye başlamak bile birey için birçok soru ve bu sorunlar karşısında çözümsüzlüğü beraberinde getirebilir. Bir kademeden, bir kademeye geçiş bile oryantasyon, uyum eğitimine ihtiyaç duyar. Bu anlamda, uyum eğitimi haftasını çok önemsiyoruz. Hangi kademede olursa olsun, anne, baba ve biz eğitimcilere aynı hassasiyet ve özveriyi göstermek bir görevdir. Kademe atlarken değişen çevre ve kişisel beklentiler, süreci doğuran temel nedenlerdir.” diye sözlerine devam etti.

            İl Milli Eğitim Müdürü, “Olaylara farklı açılardan yaklaşmak veya sorunlara küçük çözümler bulmak bile çocuğumuzun kaygılarının, korkularının önüne geçebilir. Bu anlamda, bu hafta bizim için çok önemli bir süreç. Aile ve okulun imkânları bu süreci kolaylaştırmaya odaklı olmalıdır. Bu hafta, okulu ziyaret olarak çocuğa ifade edilmeli ve okulda, çocuk için, eğlenceli kısa programlar hazırlanmalıdır. Resim yapma, yüz boyama, hikâye okuma; özellikle anasınıflarında, oyuncaklarla oyun oynama çocuk için sınıf ortamını sevimli gösterecektir.” diye konuştu.

            Bu haftayı, uzun bir eğitim yolculuğunun başlangıç noktası olarak gördüğünü ifade eden müdürümüz her hangi bir olumsuzluğun yaşanmaması için, okulların her türlü önlemi alması ve velilerin bu konuda bilgilendirmesi gerektiğini söyledi. Bugün eğitime ilk adımlarını atan okul öncesi ve birinci sınıf öğrencilerimizin yaşamları boyunca, hayatlarında; başarı, mutluluk ve sağlık olsun… İnsanlığa hizmet eden bireyler olarak ilerlemek, yücelmek ve önemsenmek idealleri olsun…Kendini bilen, başkalarının farkında olan ve onlara değer atfeden bir ömürleri olsun…Vatanı vatan yapan millettir anlayışına, toplumun değerlerine inanan ve onlara güç veren inançları olsun temennisiyle , 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılının tüm öğretmen, öğrenci ve velilere hayırlı olmasını diliyorum.” diye duygularını ifade ederek; öğretmen, öğrenci ve velilere başarılar diledi.

 

                                                                                                                                                                                                               Cevdet ARSLAN / Muş Milli Eğitim Müdürü

İstasyon Caddesi Atatürk Bulvarı Hükümet Konağı Kat 3 Merkez / MUŞ - (436) 212 35 83 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.