MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÖĞRETMENLER GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI

ÖĞRETMENLER GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir kutlama programı düzenledi.

            Hükümet konağı önünde Atatürk anıtına çelenk sunumundan sonra Öğretmenevinde program devam etti.

Muş Öğretmenevi Konferans Salonu’nda düzenlenen programa Vali Seddar Yavuz, Belediye Başkanı Feyat Asya, Vali Yardımcısı Zeliha Uyan, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kamu kurum amirleri, okul müdürleri ve çok sayıda öğretmen ile davetli katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda en genç öğretmen Beytullah Bahadır Duyar ve emekliye ayrılan öğretmen Cafer Büyüközer, birer konuşma yaptı. Ardından İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan bir konuşma yaptı.

Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan; Millet Mekteplerinin açılışı ve Atatürk´ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım, 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.  Bu gün Öğretmenlerin kendi aralarında bağı kuvvetlendirmek, öğrencileri ile aralarındaki sevgi, saygı ve dayanışmayı güçlendirmek amacıyla kutlanmaktadır. Emekli olan öğretmenleri saygıyla anmak ve yeni atanmış öğretmenlere mesleklerinin kutsal bilincine varmalarını sağlamaktır. Öğretmenler Günü, fedakâr öğretmenlerimizin kıymetini bir kez daha düşünüp anlamamızı sağlayan önemli bir gündür.

            Öğretmen; insanları eğitmeyi ve öğretmeyi meslek edinen, eğitim kurumlarında çocuk ve gençlerin eğitim öğretimlerine rehberlik eden, yön veren ve yaşama hazırlayan kimsedir. Başöğretmen M. Kemal Atatürk’ün: “Gelecek gençlerin, gençler ise öğretmenlerin eseridir.” sözünü hatırımızdan hiç çıkarmamalıyız.

            Öğretmen adeta bir bahçıvandır, en güzel gülleri o yetiştirir. Hiç yorulmadan, bıkmadan, usanmadan bahçesindeki güllere su verir ve onların bakımını titizlikle yapar. Öğretmen, öğrencilerinin üzerine titreyendir. Gömleğimizin düğmesi açılınca eliyle kapatan, alnımız terleyince mendiliyle kurulayan, ayağımıza taş dokunsa bizden önce üzülendir. Tüten bacada, yükselen fabrikada, çözülen problemde onun emeği, onun göz nuru vardır. Fabrika onunla çalışır toprak onunla yeşerir, istikbal onunla aydınlanır. Kısacası öğretmen; Yunus’ta “gönül”, Karacaoğlan’da “sevda” dır. Öğretmen; Mehmet Akif’te “yürek”, Köroğlu’nda “mertlik”, Ahi Evran’da ”doğruluk ”tur. Dadaloğlu’nda “cesaret”, Atatürk’te “bilimsel düşünme” ve Âşık Veysel’de tüm “Anadolu ”dur.

             Kıymetli öğretmenlerim İlk Emri okuyla başlayan Medeniyetin temsilcisi olan bizler, Kadim değerlerin günübirlik çıkarlara feda edildiği günümüzde bu kutlu sanatı en güzel biçimde icra etmek durumundayız. Bunun için de heyecanımızı diri tutmalı, ideallerimizi ve Milletimizin değerlerini yeniden kuşanmalıyız.  Evrensel medeniyet kulesi de hiç şüphesiz bu onuru taşıyan fedakâr ve cefakâr siz kıymetli öğretmenlerimiz sayesinde yükselecektir.

       Sn. Valim Muş ilimizde 5800 eğitim çalışanıyla sizin liderliğinizde ilimize hizmetle hak ettiği yere getirmenin çabası içinde, ülkemize Milletimize hizmet etmenin mutluluğunu yaşamaktayız. Bu mutlu günümüzde bizleri yalnız bırakmadığınız için sizleri saygıyla selamlarım    

           Şehit ve ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi Rahmet ve minnetle anarken,  çalışan, emekli ve gazi öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlar, ailece sağlık ve esenlikler diler saygılar sunarım.

            Daha sonra konuşan Belediye Başkanı Feyat Asya; Öğretmenlerin toplumun her döneminde saygı gördüğünü belirterek, yılın her günü kendilerinin hatırlanması gerektiğini vurguladı. Konuşmasında Peygamber Efendimizin hadislerinden örnekler veren Başkan Asya, “Peygamberimizin, ‘Ya öğrenen ol, ya öğreten ol, ya da bunlara destek veren ol. Sakın dördüncüsü olma, helak olursun’ ilkesinin hâkim olmasını diliyorum. Ülkenin kalkınması gelişmesi ve ilerlemesi sizlerin yetiştireceği nesillerle oluyor. Bu duygularla gününüzü tebrik eder, saygılarımı sunarım” diye konuştu.

Düzenlenen programda bir konuşma yapan Sayın Valimiz Seddar Yavuz; “ Değerli katılımcılar, Siz öğretmenlik mesleğinin yüceliğini bizden daha iyi biliyorsunuz. Ancak, bu konuda farkındalık oluşturulması, her bir vatandaşımızın gerek eğitime, gerekse eğitimin en çok önemli unsurlarından olan öğretmene saygı duyması, önem vermesi açısından böylesi günlerin coşkuyla kutlanması önem arz etmektedir. Bu bağlamda güzel konuşmalarından dolayı benden önceki konuşmacılara teşekkür ediyorum.

Bazı meslekler vardır ki; hem dua alırsınız hem de nafakanızı temin edersiniz. Ben bu nedenle gençlere diyorum ki; mesleklerinizi seçerken hem dua alacağınız hem de nafakanızı temin edeceğiniz meslekleri seçin. İşte bir öğretmen hayatı boyunca yetiştirdiği öğrencileri tarafından sürekli hayırla yâd edilir, dua edilir, sevilir, sayılır. Aynı zamanda sadece öğrencileri tarafından değil, bütün millet tarafından da her gittiği yerde saygıyla karşılanır. O nedenle öğretmenliğe sadece bir meslek olarak bakmak doğru bir yaklaşım olmaz. Öğretmenlik bir yaşam şeklidir. 24 saat boyunca tüm ömrü kapsar. Dolayısıyla öğretmenlik aşktır, sevdadır, tutkudur. Öğretmenlik mesleğine ben böyle bakılması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bir maddeyi yaparsınız, üretim gerçekleştirebilirsiniz. Hatalı olursa yine hataları düzeltebilirsiniz. Ama bir nesli yanlış ve hatalı eğitirseniz, o toplumu beklide yüzyılda düzeltemezsiniz. Bu nedenle, Biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak, milli ve manevi değerlerine bağlı engin bir insan sevgisi ve şefkati, diğer yandan aynı şekilde tüm insanlığa aynı gözle bakan bir milletin mensubuyuz ve böyle bir gençliği karşımızda görmek istiyoruz.

Biz herhangi bir şiddeti, vahşeti gördüğünde gözleri yaşarmayan, kalbi taşlaşmış bir nesille karşılaşmak istemiyoruz. Bu nedenle, bizim medeniyetimiz sevgi ve şefkat medeniyetidir. Bunu asla unutmayalım.  Bu nedenle olumlu davranışları destekleyen, olumsuz davranışlar karşısında dimdik duran kendisini ifade edebilen bireyleri karşımızda görmek istiyoruz. Bu nedenle son 10 yılda eğitim sisteminde çok ciddi değişiklikler yaptık. Bütün müfredat programlarını değiştirdik,  kitapları yeni baştan yazdık. Daha çok öğrencinin, katılımını sağlayan bir program geliştirdik. Böyle bir yaklaşımı benimsedik. Sadece ezberleyen değil, sorgulayan, düşünen akıl eden bir nesil için uğraşıyoruz.

 

Şu anda, bize teslim edilen 130 bin vatan evladı var. 412.000 nüfusumuz olduğunu dikkate alırsak bu ciddi bir sayıdır. Eğer biz bu 130.000 öğrencimizi hakiki manada yetiştirebilirsek; milli ve manevi değerlerle süsleyebilir, onları insanlığın birikimi olan doğal değerleri özümsemiş bireyler olarak yetiştirebilirsek sanıyorum hem yetiştirdiklerimiz hem de onların muhatap olduğu toplum, dolayısıyla tüm Türkiye açısından önemli bir kazanım olacaktır diye düşünmüyorum.

Sevgili öğretmenler, bu kentte asla yalnız değilsiniz, daima sizlerin yanınızdayız.  Bunu Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bir temsilcisi olarak söylüyorum. Başınız dik ve alnınız hep ak olsun. Şartlar her ne olursa olsun biz Yeni ve Büyük Türkiye´yi inşa etmek üzere çıktığımız bu kutlu yürüyüşe devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle sizlerin 24 Kasım Öğretmenler Gününüzü kutluyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” Dedi.

 

Program günün anlam ve önemimi belirten alanlarda yapılan şiir, kompozisyon ve resim dallarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi, mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin yemin töreni sonrasında kokteyl ile sona erdi. Daha sonra Millî Eğitim Bakanlığı Stratejik Planlama ve Yönetim Daire Başkanı Sayın Mehmet Baki Öztürk,  İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, Muş Anadolu Lisesi Müdürü Kasım Gür, okul öğretmenleri Hilal Öncel ve Ramazan Batar ile öğrenciler Sayın Valimize Makamında teşekkür ziyaretinde bulunması ile kutlamalar sona erdi. 

 

25-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-2015

İstasyon Caddesi Atatürk Bulvarı Hükümet Konağı Kat 3 Merkez / MUŞ - (436) 212 35 83 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.