MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MÜDÜRÜMÜZ SUNGU KIZ YBO’YU ZİYARET ETTİ.

         Başarılı çalışmalara imza atan Kız YBO. Okul idarecileri ve öğretmenlerini kutlayan müdürümüz okulla yeni kazandırılan öğrencilerle görüştü.
İL MÜDÜRÜMÜZ SUNGU KIZ YBO’YU ZİYARET ETTİ.

Başarılı çalışmalara imza atan Kız YBO. Okul idarecileri ve öğretmenlerini kutlayan müdürümüz okulla yeni kazandırılan öğrencilerle görüştü.

 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Cevdet ARSLAN, Muş merkeze bağlı Karameşe Köyündeki kız çocukları için başlatılan okuma seferberliğinde, kazanan kız çocuklarının olduğu, bölgede ne kadar okumak isteyip okula gelemeyen kız çocukları varsa aileleri ile tek tek görüşülüp, ikna edilerek okulla kazandırılmaları için milli eğitim olarak her türlü imkânı seferber etmekten kaçınmayacağız dedi.

 

İlimizde “ailevi nedenler” okullaşmanın önündeki bir diğer engeldir. Kız çocuğu genelde ev işlerini yürütmekte, küçük kardeşlerine bakmakta, annesi hasta ise evi o yönetmektedir. Özellikle büyük kız çocukları evin yedek annesidir. Evin her işini görmesi beklenmektedir. Ebeveynler geçim derdine düşmüş vaziyette para kazanma telaşı veya kırsal hayat işlerini yürütme peşindeyken öğrencilik veya eğitim aile gündeminde yer bulmamaktadır. Köylerde kız çocuğunun okula gitmemesine dair verilen kararlarda belirleyici olan baba veya ağabey görünse de annenin isteksizliği çok daha önemli olmaktadır. Bu açıdan okul yöneticileri alan taramalarında aile ve anne eğitimini önemsemelidirler.

 

 

Yaygın olarak okul idarecilerimiz, branş ve rehber öğretmenlerden oluşan bir ekiple kırsal kesimdeki köylerimizde  “ Veli Ziyaretleri” yapmaktadırlar. Okul idarecilerimiz tarafından yapılan veli ziyaretlerinde okulla gelmeyen kız öğrencilerin okulla kazandırılması, çoğu zaman devamsız olan veya okul terk eden öğrencilerin ailelerine yönelik çalışmalar yürütmektedirler. Köylerde yapmış olduğum incelemelerde, okullaşmaya yönelik yoğun bir eğilim olduğunu da tespit ettim dedi. 

 

1

İstasyon Caddesi Atatürk Bulvarı Hükümet Konağı Kat 3 Merkez / MUŞ - (436) 212 35 83 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.